Nowy projekt ustawy o wspieraniu niepełnosprawnych w Sejmie. Przewiduje m.in. korzystanie z usług medycznych bez kolejek

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nowe przepisy gwarantują między innymi korzystanie z usług medycznych poza kolejnością. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie będą mogli bez kolejek korzystać z usług w aptekach. Zyskają możliwości natychmiastowej refundacji ze strony państwa zakupu ponad stu wyrobów medycznych takich jak protezy, aparaty słuchowe czy wózki inwalidzkie.

2018-05-04, 07:31

Nowy projekt ustawy o wspieraniu niepełnosprawnych w Sejmie. Przewiduje m.in. korzystanie z usług medycznych bez kolejek
Ілюстраційне фото. Foto: Shutterstock

Projekt przewiduje między innymi zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych. W praktyce oznacza to, że jeśli niepełnosprawnemu zepsuje się wózek inwalidzki będzie mógł go wymienić od razu. W świetle obecnie obowiązujących przepisów takie prawo otrzymałby dopiero po pięciu latach od uzyskania refundacji.

Niepełnosprawni zyskają również prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Inicjatorzy projektu podkreślają, że obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują szczególnych uprawnień w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób niepełnosprawnych. Dopiero  tzw. ustawa  "Za życiem" wprowadziła pewne udogodnienia w zakresie dostępu do świadczeń świadczeniobiorców do 18 roku życia.

Jednocześnie prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie rehabilitacji. Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie czasu rehabilitacji do potrzeb pacjenta, czy zmiany w wystawianiu skierowań, w tym na uproszczeniu kierowania na kolejną formę rehabilitacji.

Finansowanie bezlimitowe

Nowe przepisy przewidują również prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania oraz bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Obecna propozycja koalicji rządzącej - poselski projekt ustawy z dnia o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności przewiduje szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, które polegają m.in. na możliwości korzystania bez kolejki do świadczeń oraz usług farmaceutycznych oraz dostępie do specjalistów bez skierowania.

REKLAMA

Rozporządzenie ustawy definiuje katalog wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wraz z określeniem m.in. limitów ich finansowania ze środków publicznych. W wykazie znajdują się 136 grupy wyrobów medycznych, m.in.: protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, cewniki, materace przeciwodleżynowe czy materiały chłonne.

Powiązany Artykuł

PAP_protest1200.jpg
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie" wzywa do zakończenia protestów: propozycje rządu są przełomowe

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, osoby niepełnosprawne powinny być objęte szczególną opieką ze strony państwa. Wyraz tej zasadzie nadaje art. 68 ust. 3 Konstytucji, zgodnie z którym władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.  - Mając na uwadze potrzebę zapewnienia przez władze publiczne możliwie jak najszerszej realizacji konstytucyjnych uprawnień osób niepełnosprawnych, proponuje się wprowadzenie do systemu prawa przewidzianych w projekcie rozwiązań – czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez projektodawców.

- Celem regulacji jest określenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – czytamy w uzasadnieniu. - Powyższa grupa osób w obecnym stanie prawnym nie znajduje się w katalogu osób, którym przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej", przyznają prawo do dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych poza kolejnością, a także uprawnienie do wyrobów medycznych bez względu na okresy użytkowania określone w przepisach o refundacji tych wyrobów.

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2018 roku.

W Sejmie trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Domagają się zwiększenia dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych miesięcznie na niepełnosprawne dziecko po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy przewidujący, że od 1 czerwca renta socjalna zostanie podwyższona do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i wyniesie 1029 złotych 80 groszy (dotychczas 865 zł i trzy grosze).

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej