Andrzej Betlej: czułem wielką radość, po nabyciu tej kolekcji przez państwo
Zakup kolekcji Czartoryskich uporządkował zdaniem wicepremiera Piotra Glińskiego kwestie związane ze zbiorem. O wartości i znaczeniu kolekcji Książąt Czartoryskich mówił w audycji Jeden na Jednego dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
2018-05-06, 18:00
Posłuchaj
Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Na mocy podpisanej umowy wszystkie zbiory wraz z nieruchomościami stały się własnością Skarbu Państwa. W czerwcu 2017 r. kolekcja została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie.
- Czułem wielką radość, po nabyciu tej kolekcji przez państwo – przyznał dr Andrzej Betlej i dodał, że zakup tych dzieł zakończył epokę niepewności i trudności w rozwiązywaniu wielu problemów.
- Nadmierne podróżne obrazu Leonarda Da Vinci nie wpływały dobrze na jego stan – wyjaśnił dr Andrzej Betlej. – Obraz ten jest namalowany na desce, która ma 4 mm grubości. Zmiany jego położenia nie pozostają bez znaczenia. Ponadto od 2010 r. kiedy zaczął się remont Pałacu Książąt Czartoryskich kolekcja przestała funkcjonować jako spójna całość. Obrazy, cześć rzemiosła artystycznego i inne dzieła sztuki pokazywane były w kilkunastu miejscach w Polsce. Pojawiały się też koncepcje, aby podzielić kolekcje na stałe – tłumaczył dyrektor Muzeum i dodał, że sprawiało to duży kłopot w sprawowaniu realnej opieki nad obiektami, które zostały powierzone w depozycie Muzeum Narodowemu w Krakowie.
Właścicielem kolekcji, w której skład wchodzi między innymi obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" i 86 tysięcy innych obiektów muzealnych jest państwo polskie. Oprócz dzieł sztuki, rząd kupił liczące 250 tysięcy obiektów zbiory Biblioteki Książąt Czartoryskich, budynki oraz zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie. Umowa obejmuje także roszczenia Fundacji Książąt Czartoryskich wobec dóbr kultury, które zostały utracone podczas II wojny światowej albo zostały przejęte w wyniku powojennej nacjonalizacji.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/km
Jeden na jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 6.05.18
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
REKLAMA