"Państwo powinno prowadzić aktywną politykę gospodarczą"

Goście Polskiego Radia 24: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Kamil Maliszewski (MBank) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) dyskutowali między innymi o trwającym w Warszawie kongresie "Polska Wielki Projekt". Politycy, naukowcy i specjaliści debatują o wyzwaniach rozwojowych stojących przed Polską, w tym o realizowanych przez gospodarkę wielkich celach społecznych.

2018-05-18, 10:50

"Państwo powinno prowadzić aktywną politykę gospodarczą"
Stanisław Karczewski. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

18.05.18 Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
+
Dodaj do playlisty

Kongres "Polska Wielki Projekt" - czytaj więcej

- Zadaniem państwa jest wyznaczanie zadań i celów. Państwo powinno prowadzić aktywną politykę gospodarczą - powiedział Marcin Roszkowski. Jego zdaniem projekty budowy centralnego lotniska, przekopu Mierzei Wiślanej czy budowa Via Carpatii to dobre kierunki inwestycyjne. Podkreślił zarazem, że państwo dysponuje pieniędzmi podatników i prowadząc drogie inwestycje powinno dbać o to by nie pobudzać inflacji.

- Wyższe cele, muszą też być oparte na analizach ekonomicznych i społecznych - zwróciła uwagę Agnieszka Durlik. Przypomniała, że w okresie międzywojennym Polska rozbudowywała przemysł w różnych okręgach w oparciu o strategię państwa. Wskazała, że potrzebujemy dróg o odpowiednim standardzie co pomogłoby nam w konkurowaniu o inwestycje z naszymi sąsiadami. Zgodziła się, że państwo powinno przygotowywać plany gdzie, w jakim stopniu oraz w jakiej kolejności inwestować.

- Ważne by wyznaczać kierunki, ale muszą być dobrane narzędzia do realizacji celów - powiedział Kamil Maliszewski. Zwracał uwagę, ze trudno będzie zachęcić inwestorów zagranicznych jeśli będziemy ich piętnować, że zabierają zyski. - To kwestia mądrego komunikowania się z inwestorami w sprawie zysków - dodała Agnieszka Durlik. Wyjaśniła, że chodzi między innymi o ustalenie poziomu dywidendy skoro inwestor korzysta z pewnych rozwiązań preferencyjnych.

REKLAMA

Marcin Roszkowski namawiał do korzystania z doświadczeń innych krajów. Jako przykład podał Norwegię, która po odkryciu zasobów ropy i gazu zaprosiła do współpracy doświadczone zagraniczne firmy i utworzyła z nimi spółki celowe. Po zdobyciu doświadczenia dzięki temu powstał norweski koncern Statoil, obecnie, po zmianie nazwy, Cirkle.

Audycja Rządy pieniądza  w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji  18.05.18

REKLAMA

Godzina emisji 09.08 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej