Andrzej Duda w USA. Komentarze ekspertów
Andrzej Duda przewodniczył w Nowym Jorku otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. W swoim wystąpieniu prezydent poruszył m.in. kwestię katastrofy smoleńskiej. W Polskim Radiu 24 komentarze prof. Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Bogdana Szklarskiego, amerykanisty z Ośrodka Studiów Amerykańskich.
2018-05-18, 14:48
Posłuchaj
– Chcemy podkreślić, że nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój. Pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach – oświadczył prezydent Duda. Wskazał przy tym na „paradoks współczesnego świata”, który polega na tym, że „z jednej strony istnieje rozległy system prawa międzynarodowego i architektury instytucjonalnej, który ma go strzec, jest to system ONZ z międzynarodowymi sądami i trybunałami, a z drugiej strony pokusa, by umieścić siłę ponad prawem i lęk przed zaufaniem, pozostaje obecna na całym świecie”.
Prezydent odniósł się podczas wystąpienia m.in. do sprawy katastrofy smoleńskiej. – Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć sprawiedliwości, tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Dla szukających sprawiedliwości prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne czy też współczesne śledztwa, na przykład dotyczące katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji – powiedział Duda.
Zdaniem prof. Mieczysława Ryby, w najbliższym czasie odzyskanie wraku tupolewa może nie być możliwe. Jednak, jak zaznaczył ekspert, przypominanie podczas ważnych spotkań o tej kwestii jest niezwykle istotne z naszego punktu widzenia. – Rzeczywistość polityczna jest dynamiczna, a Putin nie jest wieczny. Niezapominanie o tej sprawie, podnoszenie jej w różnych gremiach międzynarodowych, wcześniej czy później doprowadzi do zwrotu wraku – podkreślał politolog z KUL, oceniając przy tym, że podobnie należy postępować w kontekście domagania się reparacji wojennych od Niemiec.
Według prof. Bogdana Szklarskiego relacja polsko-amerykańskie są na pewno dobre. - Mamy zadrażnienia na najwyższym szczeblu – upominanie Polski ws. podziału kompetencji władz, sądów i nieszczęsnej ustawy o IPN-ie. Natomiast na niższym szczeblu, w sprawach wojskowych i gospodarczych nie ma problemów. Martwić się należy, gdyby na poziomie wspólnoty wartości nasze drogi miałyby się rozchodzić. Jeśli będziemy trwać w odchodzeniu od liberalnej demokracji, to na dłuższą metę źle to wróży relacjom Polski z USA – powiedział amerykanista.
REKLAMA
W ocenie gościa Polskiego Radia 24 byłoby wielkim sukcesem dyplomacji, gdyby doszło do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Trumpem, ale nie ma porażki, gdy do niego nie dojdzie. - Departament Stanu jasno dał do zrozumienia, że na razie nie możemy liczyć na spotkania na najwyższym szczeblu. Czasem potrzebujemy kubła zimnej wody, który nam powie, że ogon nie będzie merdał psem. Amerykanie samodzielnie prowadzą politykę, jeśli nie chcą wysłać sygnału symbolicznego, to nie zrobią tego – wskazywał prof. Szklarski.
Prezydent Andrzej Duda, po pobycie w Nowym Jorku, przyjechał do Chicago. To drugi etap jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. W Chicago ma rozmawiać z najważniejszymi lokalnymi politykami i przedstawicielami polonijnych organizacji oraz spotkać się z Polonią. W Polskim Radiu 24 rozmowa Piotra Orłowskiego, korespondenta Polskiego Radia w USA, z Piotrem Janickim, Konsulem Generalnym RP w Chicago.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
_______________________
REKLAMA
Data emisji: 18.05.18
Godzina emisji: 12.46; 13.06; 15:42
REKLAMA