Uwolnić więźniarki. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego upamiętniła wyzwolenie obozu zagłady
5 maja 1945 r. oddziały Brygady Świętokrzyskiej wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie, gdzie przetrzymywano około 1000 kobiet skazanych na śmierć. Na ogrodzeniu siedziby ABW w Warszawie zawisła wystawa upamiętniająca to wydarzenie.
2018-05-24, 17:14
Brawurowa akcja żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dowodzona przez Antoniego Szackiego ps. Bohun pozwoliła uratować wszystkie więźniarki. Uderzenie brygady przyszło w odpowiednim momencie i w ostatniej chwili - wszystkie baraki, w których trzymane były kobiety, na rozkaz Adolfa Hitlera przygotowane były już do spalenia.
- Ta wystawa to zbiór kilkunastu plansz, na których możemy zobaczyć historię całej akcji, która miała miejsce w maju 45', doniesienia medialne w tej sprawie, które obiegły świat po tym wydarzeniu, możemy również przeczytać wspomnienia kobiet uwolnionych, a także poznać lepiej sylwetki żołnierzy, którzy dokonali uwolnienia tego obozu - mówił Stanisław Żaryn, rzecznik ministra ds. służb specjalnych.
Elementem wystawy jest również wykonany przez więźniarki podarunek, który z wyrazami wdzięczności złożyły na ręce dowódcy akcji.
- Te wydarzenia historyczne, które są istotne dla naszej wspólnej tożsamości historycznej są akcentowane przez ABW. To forma nowej polityki kształtowania tożsamości naszych funkcjonariuszy - podkreślił Stanisław Żaryn.
REKLAMA
jcz
REKLAMA