Na stacjach Orlenu nie tylko tankowanie, ale także ładowanie
Wybudowana przez PKN Orlen w Płocku przy siedzibie spółki pierwsza testowa stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy 50 kW zostanie udostępniona kierowcom w trzecim kwartale tego roku, na początek bezpłatnie.
2018-06-04, 13:28
Według Orlen Serwis spółki z grupy PKN Orlen, która zbudowała pierwszą ładowarkę aut elektrycznych płockiego koncernu, „wyjątkową cechą tej stacji jest konstrukcja modułowa pozwalająca na rozbudowę stacji ładowania DC aż do 150 kW w ramach tej samej obudowy”.
Coraz większa pojemność baterii
Spółka zwróciła przy tym uwagę, że „dynamicznie postępujący rozwój pojemności baterii w pojazdach elektrycznych pozwala na pokonywanie coraz większych odległości”, a to z kolei przekłada się również na zachowanie funkcji szybkiego ładowania oraz dostępną moc stacji ładowania.
„Pierwsza ładowarka powstała w Płocku w pobliżu koncernu. W trzecim kwartale br. stacja zostanie udostępniona kierowcom, którzy na pierwszym etapie pilotażu prowadzonego przez koncern będą mogli ładować samochody bezpłatnie” – poinformował w poniedziałek Orlen Serwis.
50 szybkich punktów ładowania do końca przyszłego roku
Spółka przypomniała, iż PKN Orlen „rozszerza program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych” i „wytypował w tym celu łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych”. „W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych ok. 50 szybkich punktów ładowania” – zaznaczył Orlen Serwis.
Jak wyjaśniła spółka, uruchomiona w Płocku pierwsza testowa ładowarka PKN Orlen umożliwia jednoczesne ładowanie 4 pojazdów - została wyposażona w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.
Przejechać całą Polskę ładując na Orlenie
Orlen Serwis zaznaczył, że z myślą o łatwej obsłudze stacji przez kierowców, jej interfejs będzie intuicyjny i czytelny dla użytkownika. ”Rozpoczęcie ładowania może być zrealizowane na wiele sposobów m.in. poprzez podłączenie stacji do centralnego systemu zarządzania i pobierania opłat, korzystając z usług dowolnego operatora (obsługiwany protokół OCPP 1.5), autoryzacja lokalna za pomocą kart RFID, w tym tzw. usługi typu prepaid” – dodała spółka.
Według zapowiedzi spółki do 2019 r. kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównymi szlakami komunikacyjnymi, ładując swe pojazdy na stacjach Orlen.
PAP, ak, NRG
REKLAMA