"Polska może być głównym dostawcą podzespołów branży motoryzacyjnej"

Goście Polskiego Radia 24: Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Rafał Sadoch (MBank) i Marek Zuber (ekonomista) dyskutowali o konsekwencjach zainwestowania 660 milionów euro jednej z belgijskich firm  w zakład w Nysie produkujący baterie do samochodów elektrycznych.

2018-06-05, 10:35

"Polska może być głównym dostawcą podzespołów branży motoryzacyjnej"
Dzięki nowym przepisom założenie związków zawodowych w zakładach pracy ma być znacznie łatwiejsze. Foto: Andrzej Wawok/Reporter/EastNews

Posłuchaj

05.06.18 Eksperci o potencjale elektromobilności
+
Dodaj do playlisty

- Ciężko nam będzie być liderem czy pionierem elektromobilności ale głównym dostawcą podzespołów tak - powiedział Rafał Sadoch. Przypomniał, że jesteśmy dużym dostawcą podzespołów do samochodów, głównie niemieckich. Branża motoryzacyjna zmienia się na całym świecie. Zmierza do elektryczności. Baterie to najdroższe i najważniejsze elementy samochodów elektrycznych - dodał gość Polskiego Radia 24.

- To dobrze, że rząd dostrzega ten problem i robi wszystko by w tym pociągu nowoczesności na świecie uczestniczyć - ocenił Arkadiusz Pączka. Jego zdaniem każda oferta w zakresie produkcji w Polsce podzespołów czy innych części warta rozważenia.

Marek Zuber przypomniał, że według definicji ministerstwa rozwoju polski samochód elektryczny musi składać się w 60 procentach z polskich części. Wskazał, że mamy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie ale nadal stanowią  one ułamek procenta. Na świecie są różne koncepcje rozwoju  motoryzacji i nie wiadomo, która wygra. Są samochody elektryczne czy na wodór. Firmy pokazują też nowe technologie czystego spalania benzyny. Ważne byśmy spokojnie podchodzili do nowych trendów i rozważnie wybrali najlepszy wariant.

Zgodził się z tym poglądem Rafał Sadoch, który podkreślał, że musimy śledzić trendy by nie uciekł nam świat. Przestrzegał byśmy nie wpadli w pułapkę jak Nokia, która postawiła na inny wariant rozwoju telefonii komórkowej.

REKLAMA

Eksperci zwracali uwagę, że samochody elektryczne są droższe od innych stąd by się sprzedawały muszą być dopłaty. Marek Zuber poinformował, że w najbogatszym stanie USA Kalifornii dopłata wynosi około 33 procent. Mimo takich zachęt elektryczne samochody kupują tylko najbogatsi. Arkadiusz Pączka ocenił, że mimo zainwestowania w produkcję w Polsce 660 milionów euro polska bateria nie będzie tańsza o 40 procent od wyprodukowanej za granicą. Około 40 procent ceny samochodu to właśnie koszt baterii. Goście Polskiego Radia 24 ocenili, że Polacy będą kupować samochody elektryczne jako kolejne w rodzinie, gdy ich ceny będą atrakcyjne i gdy będzie wystarczająca liczba stacji doładowania. Rafał Sadoch mówił, że można by zachęcić do korzystania z samochodów elektrycznych także poprzez atrakcyjny wynajem.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji  05.06.18

Godzina emisji 09.08 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej