Spektakl medialny Władimira Putina

Rosyjski prezydent w czwartek po raz 16. w trakcie swych rządów odpowiadał w programie na żywo na pytania, prośby i skargi obywateli. Była to zarazem pierwsza telekonferencja podczas jego kolejnej kadencji. Konferencję Władimira Putina skomentowała Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

2018-06-07, 20:47

Spektakl medialny Władimira Putina
Prezydent Władimir Putin podczas konferencji. Foto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Posłuchaj

07.06.18 Agnieszka Legucka o konferencji Władimira Putina
+
Dodaj do playlisty

- To jest spektakl, przygotowywany miesiącami. Próbowano wprowadzać elementy spontaniczności, ale to było tak sztuczne, że mało kto dał się na to nabrać - oceniła Agniesza Legucka, która obserwowała konferencję.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, prezydenckie wystąpienie ma znaczenie nie tylko propagandowe, ponad 2,5 mln zebranych pytań daje obraz tego, jakie są nastroje w społeczeństwie rosyjskim, gdzie są istotne bolączki zwykłych ludzi. Telekonferencja, którą wielu Rosjan traktuje jako szansę na rozwiązanie palących problemów dzięki osobistej interwencji szefa państwa, w znacznej mierze dotyczyła spraw krajowych i lokalnych.

Niewiele miejsca poświęcono konfliktowi na Ukrainie. - Rosja ugrzęzła w tym konflikcie, nie ma możliwości wyjść z niego z twarzą, zdajemy sobie z tego sprawę i Rosjanie też zdają sobie z tego sprawę, że tylko i wyłącznie dobry gest ze strony Ukrainy i państw zachodnich czy w jakikolwiek sposób zmiana ich stanowiska pozwoliłaby dojść do konstruktywnych rozmów - powiedziała Legucka.

Na telekonferencji przywódca Rosji krytykował Zachód. Putin oświadczył, że "niekończące się zarzuty" pod adresem Moskwy stanowią uzasadnienie działań, których celem jest jej powstrzymywanie. Ocenił, że presja na Rosję zakończy się, gdy jej zachodni partnerzy zrozumieją, że te metody nie są skuteczne i przynoszą rezultat odwrotny do zamierzonego. Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że zrozumienie, iż potrzebna jest współpraca, "powoli dociera do partnerów".

REKLAMA

PAP/ka

Gość PR24: Agnieszka Legucka - Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 07.06.2018

Godzina emisji: 19:47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej