Świetne perspektywy dla polskiego rynku pracy: zatrudnienie rośnie i będzie rosło
Polski rynek pracy to już rzeczywisty rynek pracownika. Nie tylko spada bezrobocie, ale co najważniejsze, rośnie i będzie rosło zatrudnienie. Jak wynika z najnowszego Barometru Perspektyw Zatrudnienia, przeprowadzonego przez firmę ManpowerGroup wśród pracodawców, w III kwartale zatrudnienie powinno wzrosnąć o 13 procent.
2018-06-14, 17:53
To najwyższy wynik badania od 7 lat.
Polska na 8 miejscu pod względem perspektyw zatrudnienia
Taki wynik stawia Polskę wraz z Kanadą, Kostaryką i Rumunią na 8. miejscu wśród 44 państw poddanych badaniu. To spory sukces, bo w prognozie na I kwartał br. zajmowaliśmy 12 miejsce w gronie 41 badanych państw.
REKLAMA
Większość pracodawców planuje wzrost zatrudnienia
Jak czytamy w opracowaniu, pracodawcy w Polsce podchodzą do okresu lipiec-wrzesień z optymizmem. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 18 proc. biorących udział w badaniu pracodawców, tylko 3 proc. przewiduje redukcję etatów, a 77 proc. deklaruje brak zmian personalnych, w wyniku czego prognoza netto zatrudnienia wynosi +15 proc. Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza wynosi +13 proc.
Wskaźnik zatrudnienia pozostał na podobnym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału, a wzrósł o 6 punktów procentowych w porównaniu do III kwartału 2017 r.
Rosną perspektywy zatrudnienia w mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach
Deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale według kryterium wielkości przedsiębiorstw.
REKLAMA
Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniają mniej niż 10 pracowników; małe przedsiębiorstwa zatrudniają 10-49 pracowników; średnie przedsiębiorstwa zatrudniają 50-249 pracowników, natomiast duże przedsiębiorstwa zatrudniają 250 i więcej pracowników.
Wzrost zatrudnienia w nadchodzącym kwartale przewidywany jest we wszystkich czterech kategoriach wielkości przedsiębiorstw.
Największy wzrost zatrudnienia przewidują pracodawcy w kategorii dużych firm, zgodnie z ich deklaracjami prognoza netto wynosi +26%. Pracodawcy ze średnich przedsiębiorstw przewidują stały wzrost zatrudnienia, deklarując wynik na poziomie +13%, podczas gdy wynik dla małych oraz mikroprzedsiębiorstw wynosi odpowiednio +5% i +7%.
W porównaniu do ubiegłego kwartału, mikroprzedsiębiorstwa deklarują poprawę o 4 punkty procentowe, podczas gdy wynik małych przedsiębiorstw spadł o 2 punkty procentowe.
REKLAMA
Średnie przedsiębiorstwa wykazują stosunkowo stałe perspektywy zatrudnienia, a wynik dla dużych przedsiębiorstw pozostaje bez zmian.
Jaki wzrost zatrudnienia w regionach
Zdaniem pracodawców, zatrudnienie w ciągu trzech kolejnych miesięcy wzrośnie we wszystkich sześciu analizowanych regionach.
Największy wzrost zatrudnienia jest spodziewany w regionie północnym (woj. śląskie i małopolskie). Tu prognoza zatrudnienia wynosi aż 15%.
Najmniejszy wzrost dotyczy regionu centralnego (woj. mazowieckie i łódzkie), a także regionu południowego (woj. małopolskie i śląskie).
REKLAMA
W tych częściach kraju przewiduje się 9-procentowy wzrost zatrudnienia. W regionie północno-zachodnim (woj. zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie) zatrudnienie wzrośnie o 13%, a w regionie południowo-zachodnim (woj. dolnośląskie i opolskie) i regionie wschodnim (woj. podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) – o 14%.
Co ważne, w porównaniu do drugiego kwartału br. plany zatrudnienia poprawiły się w czterech z sześciu regionów. Największą poprawę sytuacji pracodawcy deklarują w regionach: wschodnim, północnym i północno-zachodnim (wzrost o 3 pkt. proc.).
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku poprawa wskaźników miała miejsce w pięciu z sześciu regionów. Zdecydowaną poprawę wyników (wzrost o 11 pkt. proc.) zaobserwowano w regionie północnym. Prognoza w regionie wschodnim wzrosła o 9 pkt. proc., a w regionie północno-zachodnim i południowo-zachodnim – odpowiednio – o 8 i 4 pkt. proc.
Dobre perspektywy dla produkcji przemysłowej, przemyśle wydobywczym i budownictwie
Jak czytamy w opracowaniu, w podziale na sektory gospodarki największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w produkcji przemysłowej. Prognoza zatrudnienia w tym sektorze wynosi aż 23%.
REKLAMA
Nieco niższy, bo 16-procentowy, wzrost jest przewidywany w przemyśle wydobywczym, a także w budownictwie.
Według badania ManpowerGroup o 14% wzrośnie zatrudnienie w branży restauracyjnej i hotelowej, a o 12% w handlu detalicznym i hurtowym. Najmniejszy wzrost dotyczy instytucji sektora publicznego oraz branży rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo. W przypadku tych dwóch sektorów wzrost zatrudnienia wyniesie po 3%.
Prognoza netto zatrudnienia, przedstawiona przez ManpowerGroup, to wyrażona procentowo różnica między liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego w ich oddziale w najbliższym kwartale.
NRG, Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, komunikat resortu pracy, jk
REKLAMA
REKLAMA