Jak bronić się przed komarami?
Europie, w tym Polsce, zagraża inwazja pochodzącego z Azji komara tygrysiego – donosi czasopismo "Scientific Reports". Owad ten roznosi liczne choroby, m.in. wirusa dengi. O tym, czy jest się czego bać mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instututu Zdrowia Publicznego.
2018-06-16, 17:00
Posłuchaj
Komar tygrysi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych komarów na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Pojawił się na południu Europy w 1975 roku i systematycznie przesuwa się na północ, zasiedlając kolejne kraje. Prawdopodobnie przypłynął do Europy wraz z transportem sprzętu wojskowego z Japonii.
- Komar tygrysi został przywleczony do Albanii z Japonii za sprawą zużytych opon przy transportach wojskowych. Jest udowodnione, że w latach 90, rozprzestrzenił się w całych Włoszech i kolonizował dalsze prowincje tego kraju. W tej chwili populacja komara tygrysiego występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, we Włoszech i Francji oraz na południu Niemiec. Niestałe siedliska tego komara można spotkać w Czechach, Szwajcarii i Austrii, czyli coraz bliżej Polski - mówiła dr Gliniewicz.
Komar tygrysi zagraża ludziom takimi chorobami jak czikungunia, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu czy japońskie zapalenie mózgu.
- Jest kompetentnym wektorem ponad 20 wirusów. Komar może również przenosić wirusy neurotropowe, ale niekoniecznie są one zagrożeniem na terenie Europy. Spektrum ssania ofiar tego komara jest bardzo duże. Do sposobów walki z komarami zaliczyć można: mapowanie miejsc wylęgu komarów, zwalczanie larw i zwalczanie dorosłych, przy udziale miejscowego społeczeństwa. Skuteczne jest tylko pełne zwalczanie komarów, nie wystarczy np. usunięcie dorosłych osobników - dodała dr Aleksandra Gliniewicz.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.
PR24/PJ
__________________
REKLAMA
Data emisji: 16.06.18
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA