Politolog: minister Jurgiel miał na wsi bardzo zły wizerunek

2018-06-20, 11:40

Politolog: minister Jurgiel miał na wsi bardzo zły wizerunek
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył 18 czerwca rezygnację ze stanowiska. . Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Minister Jurgiel już od dłuższego czasu miał na wsi bardzo zły wizerunek. Kojarzył się z niemocą w walce z afrykańskim pomorem świń, a także ze skandalami związanymi ze stadninami. Bardzo dobrze, że premier Morawiecki dokonał zmiany - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. Nowym szefem resortu rolnictwa został Jan Krzysztof Ardanowski.

Posłuchaj

20.06.2018 Dr Andrzej Anusz: minister Jurgiel miał na wsi bardzo zły wizerunek
+
Dodaj do playlisty

Zmiana na stanowisku ministra rolnictwa może być nową jakością w resorcie. - Nowy minister ma de facto pokazać nowy program dla wsi. Ma być nowe otwarcie, a bez tego nowego otwarcia, tylko sama zmiana personalna, to oczywiście będzie za mało - stwierdził dr Andrzej Anusz.

Zdaniem politologa, wymiana ministra "zaczyna otwierać nowy etap w działalności premiera Morawieckiego". - Mateusz Morawiecki pokazał, że to on jest głównym rozgrywającym i rzeczywiście widać, że coraz bardziej chce umocnić swoją pozycję polityczną. Sądzę, że jesteśmy w przededniu dalszych zmian. Określiłbym to jako potrzebę nowej konsolidacji obozu Zjednoczonej Prawicy. Choroba prezesa Kaczyńskiego przedłużała się i miałem poczucie, że pod nieobecność szefa PiS w obozie dochodziło do niedużej dezintegracji. Wyłoniło się kilka ośrodków: prezydent Andrzej Duda, partia PiS i premier - ocenił. Dodał, że konsolidacja partii, obozu ZP i rządu, w oparciu o dobre relacje z prezydentem, będzie "kluczem do sukcesu rządu Morawieckiego i PiS-u". 

Prognozując kolejne zmiany w polskiej polityce, ekspert zwrócił uwagę na rolę odgrywaną przez Joachima Brudzińskiego. - Spodziewam się umocnienia pozycji szefa MSWiA. Oczekuję, że w przeciągu kilku miesięcy otrzyma on funkcję wicepremiera. To jest osoba wskazana przez Kaczyńskiego jako "pierwsza po prezesie" - stwierdził dr Andrzej Anusz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

____________________

Data emisji: 20.06.18

Godzina emisji: 11:10

Polecane

Wróć do strony głównej