Anna Zalewska o pierwszym roku reformy edukacji: rozpoczęliśmy go spokojnie, byliśmy gotowi

- Spokojnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018 - pierwszy rok wprowadzania reformy edukacji - byliśmy na niego gotowi - podkreśliła w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska podsumowując mijający rok szkolny.

2018-06-21, 12:52

Anna Zalewska o pierwszym roku reformy edukacji: rozpoczęliśmy go spokojnie, byliśmy gotowi

Posłuchaj

Anna Zalewska podsumowała rok szkolny 2017/2018 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rok szkolny 2017/2018 był pierwszym, w którym zaczęła obowiązywać nowa reforma edukacji - uczniowie, którzy ukończyli klasę VI zamiast pójść do gimnazjów, rozpoczęli naukę w klasach VII. Rozpoczęto wygaszanie gimnazjów.

- Podsumowanie zacznę od podziękowań dla samorządowców, dyrektorów, nauczycieli, cierpliwych rodziców i przede wszystkim dla państwa - powiedziała minister zwracając się na konferencji prasowej do dziennikarzy.

Minister podkreśliła, że wprowadzenie reformy poprzedziło uchwalenie ustawy Prawo oświatowe, wprowadzające nowy ustrój szkolny, samorządy podjęły uchwały o nowej sieci szkół. - My musieliśmy zdążyć z podstawami programowymi, z podręcznikami, 317 podręczników zostało dopuszczonych do użytku przez MEN. Musieliśmy do prawa oświatowego dostosować ponad 100 rozporządzeń - powiedziała minister. - W związku z tym, spokojnie rozpoczęliśmy rok szkolny, bo rzeczywiście byliśmy na to gotowi - dodała.

Zalewska mówiła także, że MEN zapewniło środki na sfinansowanie zmian w oświacie, łącznie do 2020 r. prawie 1 mld zł. Przypomniała, że stworzony został dodatkowy mechanizm wsparcia samorządów na przekształcenie gimnazjów w czasie wdrażania reformy z rezerwy 0,4 proc. subwencji oświatowej.

REKLAMA

- Utrzymaliśmy darmowe podręczniki - powiedziała minister odnosząc się do programu użyczania bezpłatnie uczniom podręczników przez szkoły podstawowe i gimnazja. W roku szkolnym 2017/2018 programem tym byli objęci uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

Minister podkreśliła, że rządowe programy 300 plus i wyprawka szkolna są uzupełnieniem programu darmowy podręcznik.

Przypomniała także, że wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiono program doprowadzenia do wszystkich szkół szerokopasmowego internetu, tworząc Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. Wprowadzono także rządowy program Aktywna Tablica i laboratorium szkolne, w ramach którego przeznaczono środki na dofinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych dla pracowni i laboratoriów szkolnych.

Minister przypomniała także, że zgodnie z zapowiedziami począwszy od 1 kwietnia br. rozpoczęto wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzenia nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat. Pierwsza podwyżka o 5,35 proc. była w tym roku, kolejne będą wprowadzane od stycznia 2019 r. i od stycznia 2020 r.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej