Mówili o TBI. "Problem, który nie występuje w przepisach"
Zakończyło się II Międzynarodowe Sympozjum TBI oraz PTSD, organizowane od 2017 roku przez Fundację "Sprzymierzeni z GROM". Eksperci ze Stanów Zjednoczonych i Polski przez trzy dni rozmawiali nt. zespołu stresu pourazowego i pourazowego uszkodzenia mózgu.
2018-06-21, 16:52
- Nasze cele zostały osiągnięte. Sympozjum się odbyło, sala była wypełniona tak jak zakładaliśmy - mówił nam po zakończeniu rozmów prezes Fundacji "Sprzymierzeni z GROM" Grzegorz Wydrowski.
Jak dodał, organizatorzy musieli radzić sobie z "nadfrekwencją".
- Było ponad 100 osób, naciągnęliśmy trochę salę. Przez trzy dni była to naprawdę owocna wymiana spostrzeżeń i doświadczeń - zaznaczał Wydrowski.
Pourazowe uszkodzenie mózgu
Fundacja walczy o to, by problem TBI, czyli pourazowego uszkodzenia mózgu, został precyzyjnie ujęty w polskim prawie.
REKLAMA
- Celem sympozjum jest zwrócenie uwagi na problem, który nie występuje w polskich przepisach. Są zamienniki tej choroby, a nie ma tej choroby jako TBI - mówił Grzegorz Wydrowski.
Fundacja zmienia prawo
"Sprzymierzeni z GROM" półtora roku temu przygotowali raport, który trafił do aż pięciu ministerstw, w których korzysta się z broni palnej.
- Nasza fundacja przygotowała raport 1,5 roku temu, który trafił do premier Szydło i do pana prezydenta – raport odnośnie sytuacji w służbach mundurowych. Ten raport został aktywowany. Poprzez kancelarię pani premier poszło to do tych pięciu ministerstw - mówił Wydrowski.
Jak zaznaczył, ministrowie są gotowi, by rozmawiać o problemie.
REKLAMA
- Te ministerstwa wypowiedziały się na ten temat i są gotowe podjąć rozmowy, aby wypracować jeden zespół i pochylić się nad problemem - zaznaczał prezes fundacji.
Praktycznie o problemie
Grzegorz Wydrowski opowiedział nam również o zagranicznych ekspertach, którzy uczestniczyli w wykładach podczas trzydniowego sympozjum.
- Zagraniczni eksperci opowiadali, pokazywali nam swoje rozwiązania, z którymi zetknęli się nie tylko przy weteranach, ale też przy sportowcach i wypadkach komunikacyjnych. To byli ludzie z uniwersytetów, czyli naukowcy. Byli to praktycy, którzy na co dzień leczą pacjentów - zapewniał.
Działalność Fundacji "Sprzymierzeni z GROM" kierowana jest do funkcjonariuszy służb mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku oraz członków ich najbliższych rodzin, którzy z przyczyn związanych z wykonywaną służbą/pracą znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej (zdrowotnej, materialnej lub zawodowej).
REKLAMA
kpln
REKLAMA