Słowacka prezydencja w V4. Silna Europa, bezpieczne otoczenie oraz inteligentne rozwiązania
Premier Węgier Viktor Orban przekazał w czwartek w Budapeszcie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Przewodnictwo Węgier w V4 formalnie zakończy się 30 czerwca.
2018-06-21, 17:05
Przekazując Pellegriniemu przewodnictwo, Orban oznajmił, że najmocniejszym argumentem w Europie jest sukces.
- Muszę powiedzieć, że jednym z największych sukcesów kontynentu europejskiego w ciągu ostatnich kilkunastu lat jest kraj, który nazywa się Słowacja - zaznaczył.
Orban wspomniał m.in. o PKB na głowę mieszkańca, niskim bezrobociu i rozwoju Słowacji.
- Życzę panu premierowi, by prowadził nas z co najmniej takim powodzeniem, jak on sam i jego poprzednicy prowadzili Słowację w ostatnich latach - oznajmił.
Podkreślił przy tym, że Europa Środkowa nie jest dziś tą samą, w której żyliśmy kilka lat temu.
- Obecnie jest to region Europy osiągający największy sukces. Tu jest największy rozwój, największa dyscyplina finansowa, tu spada zadłużenie państwa, tu się daje pracę ludziom, tu stale spada i jest na niskim poziomie bezrobocie. I region ten ma ogromną zdolność do konkurowania, zarówno w UE, jak i na zewnątrz - powiedział węgierski premier.
- Oczekujemy od prezydencji słowackiej, by zrodziły się wreszcie wielkie środkowoeuropejskie decyzje, które tę zmianę będą dobrze symbolizować, przede wszystkim w infrastrukturze transportowej, ale też w innych sferach - powiedział.
Pellegrini wśród wyzwań czekających Słowację jako przewodniczącą V4 wymienił nowy budżet europejski, rozmowy na temat agendy strategicznej wiosną przyszłego roku w Rumunii oraz wybory do Parlamentu Europejskiego.
- To będą testy, czy jesteśmy zdolni do komunikowania się z elektoratem, z obywatelami i czy potrafimy ich przekonać, że w Europie toczy się sensowna praca. Jednocześnie wspólnie będziemy pamiętać o 15. rocznicy wstąpienia V4 do UE i NATO – oznajmił.
Poinformował, że program słowackiej prezydencji, zatwierdzony już przez rząd, zawiera trzy punkty: silna Europa jako klucz do dalszego rozwoju, bezpieczne otoczenie oraz inteligentne rozwiązania.
kpln