Kulisy spraw: Tajemnicza śmierć Andrzeja Leppera

2018-06-27, 09:05

Kulisy spraw: Tajemnicza śmierć Andrzeja Leppera
Andrzej Lepper w fotelu wicemarszałka Sejmu w 2001 r.Foto: WITOLD ROZBICKI/REPORTER/EASTNEWS

Andrzej Lepper zmarł 5 sierpnia 2011 roku. Jego ciało znaleziono w siedzibie Samoobrony w Warszawie. Według oficjalnej wersji, były wicepremier miał się powiesić. Po 7 latach nie milkną echa tej zagadkowej śmierci i nadal jest wiele niewiadomych w tej sprawie. Gościem Polskiego Radia 24 była Maria Wiernikowska, reportażystka, autorka reportażu pt.: "Zwariowałam".

Posłuchaj

26.06.18 Kulisy spraw: Tajemnicza śmierć Andrzeja Leppera
+
Dodaj do playlisty

Niektórzy łączą śmierć Andrzeja Leppera z jego bezprecedensowym wystąpieniem w Sejmie z 2001 roku, w którym poinformował m.in. o korupcji na najwyższych szczeblach w polityce oraz o tajnych więzieniach CIA w Polsce. Przemówienie wywołało ogromne emocje, lecz przez media głównego nurtu zostało uznane za kolejne ekscentryczne zachowanie kontrowersyjnego polityka.

- Wciąż biję się w pierś, że ta sprawa jest nierozstrzygnięta. Wszystkim wydawało się, że Andrzej Lepper opowiada głupoty. Prezes Samoobrony wymieniał nazwiska polityków rzekomo uwikłanych w korupcję, którzy są w polityce do dziś, którzy pełnią nadal ważne funkcje. To wydawało się nieprawdopodobne. Niestety w tej sprawie prokuratura zajmowała się tylko zniesławieniem tych polityków. Nikt nie sprawdzał, czy Andrzej Lepper mówił prawdę - zaznaczyła Maria Wiernikowska.

Reportażystka mówiła w Polskim Radiu 24, że media miały przedstawić Andrzeja Leppera i Bogdana Gasińskiego, doradcę byłego wicepremiera, jako osoby niezrównoważone psychicznie. W 2001 Gasiński według swojej relacji, widział "talibów" w Klewkach i to on był głównym świadkiem Leppera w tej sprawie. - Kiedy zaczęłam zajmować się tą sprawą, zaczęło mi się wydawać, że jestem wprowadzana w maliny. Mój wydawca dał mi zlecenie na pana Bogdana Gasińskiego. Miałam go przedstawić jako wariata, kogoś nie do końca poważnego i rzeczywiście takich rewelacji jak w rozmowie z nim nigdy nie słyszałam. Mój szef nigdy mnie nigdzie nie wysyłał, uznałam to za bardzo dziwne. Nie chciałam się tym zajmować - komentowała Maria Wiernikowska. 

Andrzej Leppera znaleziono martwego 5 sierpnia 2011 roku w siedzibie Samoobrony. Bogdan Gasiński odsiaduje wyrok 38 lat pozbawienia wolności. 

Więcej o sprawie śmierci Andrzeja Leppera i jego bezprecedensowym wystąpieniu w Sejmie w całości audycji.

Rozmawiał Łukasz Kurtz-Królikiewicz

PR24/jp

___________________

Data emisji: 26.06.18

Godzina emisji: 19:05

Polecane

Wróć do strony głównej