Politolog o sporze na linii Polska-Komisja Europejska

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, powiedział, że ustawa o Sądzie Najwyższym wymaga pilnych działań. W Polskim Radiu 24 o sporze na linii KE-Polska mówił Ryszard Żółtaniecki, ekspert z Collegium Civitas.

2018-06-28, 13:56

Politolog o sporze na linii Polska-Komisja Europejska
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

28.06.18 Ryszard Żółtaniecki o sporze na linii Polska-Komisja Europejska
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z ustawą o SN, 3 lipca część sędziów będzie musiała przejść na emeryturę, jeśli nie poprosi o przedłużenie kadencji prezydenta. Komisja uważa, że to naruszenie niezależności Sądu, argumentuje, że jego sędziowie są nieusuwalni.– Jest potrzeba zmiany generacyjnej, którą odczuwa społeczeństwo - potrzeba nowych sędziów, ludzi o innym myśleniu, niezakorzenionym w PRL-u. Z drugiej strony jest prawo - kadencja I prezesa SN trwa 6 lat – wskazywał w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki.

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym mogą dotknąć między innymi właśnie I prezes SN. Tymczasem, Zgromadzenie Ogólne SN wydało oświadczenie w sprawie. Według niego, sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje, zgodnie z Konstytucją RP, I prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 roku.

W środę wiceprzewodniczący KE, Frans Timmermans, rozpoczął przygotowania do rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższy, które może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. – Jeżeli tak się stanie, będzie to szkodliwe. To zabierze energię i czas, odwróci uwagę rządzących od innych ważnych spraw – oceniał Ryszard Żółtaniecki.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/zz

-----------------------------

Data emisji: 28.06.18

Godzina emisji: 12.45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej