Ustawa o IPN a relacje z Ukrainą
- Według Ukraińców zbrodnie popełniane przez nich na Polakach nie były ludobójstwem, bo trwała wówczas wojna - mówił w audycji "Kulisy spraw" Maciej Pieczyński, ekspert od relacji polsko-ukraińskich.
2018-06-28, 20:29
Posłuchaj
W środę Sejm, a później Senat, uchwalił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W kontekście nowych przepisów - o relacjach polsko-ukraińskich - mówił w audycji "Kulisy spraw" Maciej Pieczyński, politolog, rusycysta i ukrainista. - Ukraińcy oczywiście negatywnie przyjęli naszą penalizującą ustawę. Według nich bowiem zbrodnie popełniane przez Ukraińców na Polakach nie były ludobójstwem, bo trwała wojna - stwierdził ekspert.
Politolog przypomniał też o tym, że Ukraińcy w 2015 roku uchwalili swoją ustawę dekomunizacyjną, której jednym z elementów był kult - ich zdaniem -organizacji niepodległościowych. - Natomiast z naszej perspektywy chodziło o organizacje nacjonalistyczne jak UPA. W tych ustawach było zawarte potępienie tych, którzy sprzeciwiają się temu kultowi - kontynuował Pieczyński.
Odniósł się on również do relacji nie tylko z Ukrainą, ale również z innymi państwami leżącymi na Wschodzie. - Polacy generalnie patrzą z góry na takie kraje. O Białorusinach wiemy najmniej. Tam bowiem rządzi ostatni dyktator Europy, z którym jest wstyd rozmawiać - przekonywał gość Polskiego Radia 24.
Więcej na ten temat w całości audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Rafał Dudkiewicz
PR24/kad
___________________
Data emisji: 28.06.18
REKLAMA
Godzina emisji: 19:11
REKLAMA