Jest kompromis ws. uchodźców. "To pole do dalszych rozmów"
– To kompromis, który w dużej mierze zadowala wszystkie strony. Zostały zrealizowane podstawowe założenia - posunęliśmy się dalej, żadna stron nie zatrzymywała rozmów – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski, ekspert ds. prawa międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS. Przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli porozumieli się w sprawie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu.
2018-06-29, 11:17
Posłuchaj
Zgodnie z ustaleniami, w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza Wspólnotą - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu migrantów. Przywódcy postanowili, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w Unii Europejskiej, w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.
– Sukcesem Unii Europejskiej jest to, że przywódcy, pomimo dużych różnic i napięć na poziomach krajów, potrafią się porozumieć. Jeżeli spojrzymy na historię Unii, na ostatnie 30-40 lat, to zobaczymy, że UE jest w permanentnym kryzysie. Sztuką jest umiejętność wychodzenia z kolejnych kryzysów przez przywódców, zarządzania problemami – wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski. – To kompromis, który w dużej mierze zadowala wszystkie strony. Zostały zrealizowane podstawowe założenia - posunęliśmy się dalej, żadna stron nie zatrzymywała rozmów. Jest pole do dalszych rozmów – dodawał ekspert.
– Fakt, że odchodzi się od koncepcji przymusowej relokacji imigrantów do poszczególnych państw, jest osiągnięciem Europy Środkowej – komentował z kolei na naszej antenie dr Spasimir Domaradzki, politolog.
W centrach kontrolnych w państwach UE migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia, mają być oddzielani od osób mających szansę na przyznanie ochrony międzynarodowej, tj. uchodźców. Tylko ci drudzy będą podlegali rozdziałowi pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.
REKLAMA
W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali również Michał Karnowski z "Sieci" i prof. Kazimierz Kik, politolog.
Gospodarzami audycji byli Jakub Kukla i Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/PAP/zz
-----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 29.06.18
Godzina emisji: 10.06; 13.10; 15.08; 15.15
Polecane
REKLAMA