Wyzwania współczesnej Europy - między laicyzmem a laickością
Polska jest określana jako kraj katolicki. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Czy powinniśmy wobec krajów używać określeń opartych na ich tożsamości religijnej? W Polskim Radiu dyskutowali ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pastor Michał Jabłoński oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie.
2018-06-30, 19:15
Posłuchaj
Pastor Michał Jabłoński mówił o problemie zdefinowania kraju w kontekście głównego wyznania jego mieszkańców - jesli chodzi o Włochy, jest to kraj tak wielokuturowy i wielowyznaniowy, że też nie można mówić, że Włochy są krajem katolickim. Możemy mówić o tym, jaka jest liczba danych wyznawców. Oficjalnie nie ma krajów ewangelickich, katolickich. Są kraje świeckie, w których dany kościół jest nominalnie największą siłą - podkreslał.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik komentował - nie ma kraju w Europie, który ma w nazwie, że jest krajem katolickim ale w Polsce 92 proc. osób uważa siebie za katolików, podobny procent jest we Włoszech. Jednak czym innym jest laicyzm a czym innym laickość. Laickość to jest neutralność, pozwalanie wszystkim na wyrażanie własnych poglądów. Laicyzm jest agresywny i antyreligijny. Nie mozemy pozwolić sobie na to, żeby naszą wiarę marginalizować. Wiara jest częścią naszego życia - zanaczył.
Do problemu odniósł się Adam Abd El Al - Jestem przeciwny nazywaniu Iranu krajem muzułmańskim ponieważ tam jest mnóstwo chrześcijan, tam jest także najwięcej żyjących w świecie islamskim żydów. Czemu ten kraj mamy nazywać muzułmańskim? - podawał przykład i zwracał uwagę - ja rozumiem, że tradycja w Polsce jest chrześcijańska, ale i Jan Paweł II i Kardynał Ratzinger mówili "zjednoczmy sie wreszcie".
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Audycję prowadził Adrian Klarenbach.
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
____________________
Data emisji: 30.06.2018
Godzina emisji: 18:06
REKLAMA
REKLAMA