Stopy procentowe - czym są, kto o nich decyduje? Ekonomistka wyjaśnia
Bankierzy centralni za Oceanem podnoszą stopy procentowe, w zeszłym tygodniu podobną decyzję podjęli - po raz kolejny - Czesi. A tymczasem Narodowy Bank Polski pozwala spać kredytobiorcom spokojnie. Dziś rozszyfrujemy pojęcie stopy procentowej i jej związek z kredytami i pożyczkami.
2018-07-02, 09:04
Posłuchaj
Ekonomistka, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że stopa procentowa jest po prostu opłatą za pieniądz, który jest takim samym towarem jak każdy inny. Tyle, że nie dostajemy go na stałe, a w momencie, gdy chcemy go pożyczyć, to musimy za niego zapłacić. Wysokość tej opłaty zależy właśnie od tego, na jakim poziomie są stopy procentowe.
RPP patrzy na rynek
W Polsce decyduje o tym Rada Polityki Pieniężnej. Jak mówi ekonomistka, stopy procentowe powinny "pokrywać inflację" - dawać szansę na to, aby ci, którzy pożyczają pieniądz, mogli otrzymać "zwrot" wynikający z inflacji, czyli spadku siły nabywczej pieniądza. Dlatego RPP, decydując o stopach procentowych, musi patrzeć na poziom inflacji na rynku.
W Polsce jest kilka stóp procentowych
Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek wskazuje, że Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość czterech stóp procentowych. Najważniejsza - to stopa referencyjna, od której zależy WIBOR, czyli koszt pieniądza, jaki pożyczają sobie nawzajem banki. To z kolei często decyduje o tym, jakie są koszty kredytów konsumenckich. Stopa lombardowa określa natomiast koszt pożyczania pieniędzy przez NBP bankom komercyjnym, pod zastaw papierów wartościowych. To przekłada się m.in. na koszty "chwilówek".
A najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się już 10 i 11 lipca.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md
REKLAMA