Bronisław Wildstein o nowelizacji ustawy o IPN
W zeszłym tygodniu rząd znowelizował ustawę o IPN, a premierzy Polski i Izraela podpisali deklarację, w której zapowiadają wspólne działania na rzecz obrony prawdy historycznej, w tym dotyczącej Holokaustu. Z ustawy wykreślono zapis o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Wspólna deklaracja podpisana przez Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Gościem audycji Jakim Prawem był Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz.
2018-07-03, 21:59
Posłuchaj
- Jest sprawą dyskusyjną, czy takie kwestie powinny być regulowane prawem karnym oraz czy jest w ogóle sens tworzyć takie międzynarodowe prawo. Nowelizacja ustawy o IPN spowodowała kampanię wymierzoną w Polskę. Ustawa została przedstawiona w zupełnie fałszywym świetle. Ta nagonka została zorganizowana przez ludzi niechętnych obecnej władzy w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein.
Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Z ustawy wykreślono przepis, który doprowadził do spięcia w stosunkach z Izraelem. Przepis zakładał odpowiedzialność karną dla osób przypisujących narodowi polskiemu zbrodnie popełnione w czasie wojny przez Niemcy. Zmiany wejdą w życie za 2 tygodnie.
- W przestrzeni publicznej wybrzmiały wreszcie powszechnie znane Polakom fakty o II wojnie światowej, a które nie są znane opinii międzynarodowej, jak choćby to, że istniało polskie państwo podziemne, które pomagało Żydom podczas okupacji. Wszystko to, co wybrzmiało w opinii publicznej jest teraz sygnowane przez Żydów, czyli naród, który padł ofiarą Holokaustu. Być może to dopiero pierwszy krok, który pozwoli doprowadzić do dokładnego zbadania przebiegu Holokaustu na ziemiach polskich - mówił publicysta.
Premier Mateusz Morawiecki mówi w wywiadzie dla "Sieci", że wspólna deklaracja polsko-izraelska jest instrumentem „potężniejszym niż zapisy o karach”. „Państwo żydowskie przyznało wyłączną winę Niemiec za Holokaust i odrzuciło przypisywanie in gremio Polakom winy za zbrodnie” - podkreślił.
REKLAMA
- Wreszcie dosyć tego pomawiania Polski o udział w Holokauście. Zgadzam się z premierem i myślę, że nadmiar prawa wytwarza u ludzi przeświadczenie, że wszystko da się uregulować i eliminuje inne systemy regulacji życia społecznego, takie jak obyczaje czy etyka. Uważam, że to rozwiązanie, które teraz jest obecnie, zupełnie wystarcza - dodał Bronisław Wildstein.
Więcej w całej audycji.
Audycję Jakim Prawem prowadził Artur Wdowczyk.
PR24/PAP/PJ
REKLAMA
______________
Data emisji: 03.07.18
Godzina emisji: 21:30
REKLAMA