O pielgrzymowaniu w chrześcijaństwie, islamie i protestantyzmie
- Pielgrzymowanie mamy w genach, to jest nasz skarb narodowy – mówił w audycji „Ideologika” w Polskim Radiu 24, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. W studiu na temat pielgrzymowania do miejsc kultu dyskutowali również Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie oraz pastor Michał Jabłoński.
2018-07-07, 19:02
Posłuchaj
- Jest duch w narodzie i ludzie pielgrzymują. Z badań wynika, że na pielgrzymki chodzi około 15 procent Polaków. A to oznacza, że co piąty pielgrzymujący w Europie to Polak. Głównie odwiedzamy sanktuaria maryjne. Czas wakacyjny jest i dla ciała i dla ducha – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Przedstawiciel Islamu wskazywał, że dziś pielgrzymowanie ma inny wymiar, bardziej wewnętrzny, duchowy. - Kiedyś ważne było by iść. Dziś wsiadamy do samolotu, mieszkamy w klimatyzowanym hotelu i pielgrzymujemy – podkreślał Adam Abd El Al. - Tu nie chodzi o cierpienie, tylko o pamięć. O to, by być razem z innymi. Wiele milionów muzułmanów idzie razem i się modli. To jest piękne – dodał.
Protestanci inaczej postrzegają miejsca kultu. - Nie ma Ziemi Świętej. Miejsce, gdzie narodził się Jezus Chrystus, nie jest jeszcze znakiem świętości. Oprócz Boga nie ma nic świętego – podkreślał pastor Michał Jabłoński. - Człowiek idąc przez życie spotyka po drodze człowieka, a w nim Boga. To oznacza, że musi zmienić swoje nastawienie do bliźniego – dodał.
Więcej w nagraniu audycji
REKLAMA
Audycję prowadził Adrian Klarenbach.
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
____________________
Data emisji: 07.07.2018
Godzina emisji: 18:06
dk
REKLAMA
REKLAMA