Chiny szukają sojuszu z Niemcami w wojnie handlowej z USA

Chiny szukają w Europie sojusznika w konflikcie handlowym z Donaldem Trumpem. Wspólnym stanowiskiem w sprawie światowego ładu handlowego skończyły się w Berlinie niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe, w których uczestniczyli premier Chin Li Keqiang z kilkoma ministrami chińskiego rządu oraz kanclerz Angela Merkel.

2018-07-09, 20:20

Chiny szukają sojuszu z Niemcami w wojnie handlowej z USA
W Berlinie odbyły się niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe, w których uczestniczyli premier Chin Li Keqiang z kilkoma ministrami chińskiego rządu oraz kanclerz Angela Merkel. . Foto: EPA/ADAM BERRY Dostawca: PAP/EPA.

Posłuchaj

W Berlinie odbywają się dziś niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe. Do stolicy Niemiec przyjechali premier Chin Li Keqiang i kilku ministrów chińskiego rządu. Kanclerz Angela Merkel przyjęła premiera Chin Li Keqianga na dziedzińcu Urzędu Kanclerskiego z wojskowymi honorami./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Konsultacje odbywają się w obliczu wojny handlowej Unii Europejskiej i Chin ze Stanami Zjednoczonymi.

Chiny szukają sojusznika przeciwko USA?

Zdaniem ekspertów, Chińczycy próbują nakłonić niemiecki rząd do utworzenia wspólnego frontu przeciwko amerykańskiej polityce handlowej.

Angela Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej z chińskim premierem nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy w sytuacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi chce zwiększyć współpracę z Chinami.

Obie strony zainteresowane wolnym systemem handlowym

− Jesteśmy zainteresowani multilateralnym, wolnym systemem handlowym. Również inwestorzy z Chin w wielu sektorach będą mile widziani w Niemczech - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin LI Keqiangiem.

REKLAMA

Jak twierdzi agencja DPA, oprócz spraw gospodarczych tematem niemiecko-chińskich rozmów była także kwestia łamania praw człowieka w Chinach.

Merkel chwali Chiny za otwarcie swojego rynku na inwestycje zagraniczne

Po konsultacjach między rządami obu krajów, przy okazji których podpisano wiele porozumień o współpracy między instytucjami rządowymi oraz między niemieckimi i chińskimi firmami, Merkel z uznaniem wypowiedziała się o otwieraniu przez Chiny ich rynków dla kolejnych inwestycji zagranicznych.

"Oboje chcemy utrzymać system reguł Światowej Organizacji Handlu" - podkreśliła Merkel. "Ale rozmawialiśmy też o dostępie do rynku; możecie to nazwać wzajemnością" - dodała. Reuters pisze, że ta wypowiedź odzwierciedlała obawy Europejczyków, iż chińskim firmom jest łatwiej inwestować w UE niż europejskim w ChRL.

Gospodarka Niemiec i Chin może dużo stracić na wojnie handlowej Donalda Trumpa

Reuters podkreśla, że proeksportowe gospodarki Niemiec i Chin mają wiele do stracenia w wyniku konfliktu handlowego, grożącego w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Agencja dpa wskazuje, że opowiadając się za wolnym handlem, Niemcy i Chiny przeciwstawiają się polityce prezydenta USA Donalda Trumpa.

W Berlinie zawarto porozumienia dotyczące projektów wartych 20 mld euro

Li zaakcentował po podpisaniu wartych łącznie 20 miliardów euro porozumień, że projekty te pokazują, jak kraje mogą współpracować. "Wolny handel odgrywa wiodącą rolę dla obu stron i dla gospodarki światowej" - podkreślił.

Chińska firma wybuduje w Niemczech fabrykę akumulatorów

Jedno z podpisanych w poniedziałek porozumień przewiduje, że chińska firma CATL wybuduje w Turyngii fabrykę akumulatorów, przeznaczonych m.in. do samochodów BMW z napędem elektrycznym. Koncern BMW poinformował, że uzgodnił zakup akumulatorów za 4 miliardy euro. Do roku 2020 CATL zamierza zainwestować w tę fabrykę ok. 240 mln euro, tworząc 600 miejsc pracy, a w późniejszym okresie nawet 1000 miejsc pracy - podkreśla agencja dpa.



CATL chce oferować akumulatory litowo-jonowe wszystkim producentom samochodów w Europie

Merkel podkreśliła, że CATL przynosi know-how, które nie były dotąd w Niemczech dostępne. Dodała zarazem: "Gdybyśmy mogli robić to sami, też nie byłabym smutna".

W 2017 r. Chiny największym partnerem handlowym Niemiec

Obecnie w Chinach działa ponad 5 tysięcy niemieckich firm. W 2017 roku Chiny były największym partnerem handlowym dla Niemiec. Wartość niemiecko-chińskiej wymiany handlowej rok temu wyniosła ponad 228 miliardów dolarów.

NRG, IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej