Spór wokół Sądu Najwyższego. Kto ma rację?
- Sytuacja w Sądzie Najwyższym jest skomplikowana ze względu na rozbieżne interpretacje nowych przepisów - ocenił Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Jego zdaniem nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie która ze stron ma rację, ponieważ każdy prawnik prezentuję swoją wykładnie, odwołując się do przepisów konstytucji i zasad konstytucyjnych, które legły u jej podstaw.
2018-07-11, 12:36
Posłuchaj
- Cały spór związany z polskim sądownictwem pokazuje jak wielu prawników nagle ujawnia pewne rozbieżne wnioski płynące z wykładni. Spór dotyczy w głównej mierze I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i sprowadza się do tego czy ustawa z grudnia 2017 roku, która wskazuje na przyjęcie wieku przejścia w stan spoczynku każdego sędziego SN na 65 lat, dotyczy również kadencji I prezesa SN - przypomniał Bartosz Lewandowski.
- Konstytucja wskazuje, że kadencja I prezesa SN wynosi 6 lat, ale ustawodawca zdecydował, że choć kadencja trwa 6 lat, to prezesem Sądu Najwyższego może być tylko i wyłącznie czynny sędzia. W momencie osiągnięcia tego wieku i nie wystąpienia do prezydenta RP o przedłużenie na okres kolejnych trzech lat możliwości pełnienia urzędu sędziego SN kadencja pani prezes wygasła. Kolejny spór dotyczy właśnie tego czy ustawodawca, zgodnie z polską konstytucją, może określić granicę wieku przejścia w stan spoczynku sędziów na 65 (60) lat. Konstytucja wprost wskazuje, że to właśnie ustawa reguluje ten wiek. Strona, która sprzeciwia się ustawie, podnosi, że ustawodawca nie może określić granicy wieku np. na wiek 30 lat. Można oczywiście zrozumieć tego typu argument, natomiast druga strona odpowiada stwierdzeniem, że wiek ten to powszechny wiek emerytalny - podkreślił.
Trudno przewidywać jak długo potrwa debata w środowisku, ale zdaniem gościa Polskiego Radia 24 warto zastanowić się nad motywacjami kierującymi jej uczestnikami. - Warto zadać sobie pytanie o przyczyny polityczne, które kierują niektórymi prawnikami. Pamiętajmy, że z natury rzeczy, prezentując swoje wykładnie, dają wyraz swojemu postrzeganiu określonej sytuacji politycznej - stwierdził Bartosz Lewandowski.
Więcej w całej rozmowie. O sytuacji wokół Sądu Najwyższego mówił również Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/rr
------------------------------------
Data emisji: 11.07.18
Godzina emisji: 10.35
REKLAMA