Będzie nowa ustawa o rynku pracy. Nakłada nowe obowiązki na urzędy pracy, ma pomóc długotrwale bezrobotnym
Gdy brakuje ludzi do pracy, a bezrobocie jest najniższe od lat, rząd sięga po ostatnie rezerwy na rynku pracy – czyli długotrwale bezrobotnych. To ich aktywizacji ma służyć nowa ustawa o rynku pracy, nakładająca nowe obowiązki na urzędy pracy oraz zachęcająca m. in. pracodawców do sięgania po tę niewykorzystaną, ale liczną grupę społeczną.
2018-07-11, 13:45
− Zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy tak, by mogły efektywniej pomóc osobom długotrwale bezrobotnym, to jeden z celów nowej ustawy o rynku pracy – mówiła na konferencji prasowej minister rodziny i pracy, Elżbieta Rafalska.
Minister poinformowała, że projekt ustawy trafił do konsultacji.
Ustawa obowiązująca 14 lat idzie do lamusa. Zastąpi ją ustawa o rynku pracy
"Po 14 latach obowiązywania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy żegnamy tę ustawę. Ustawa idzie do lamusa. Dajemy nową propozycję - ustawę o rynku pracy" - powiedziała Rafalska w środę na konferencji prasowej w Warszawie.
Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że nowy projekt ustawy o rynku pracy, który ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, powstał na skutek istotnych zmian na rynku zatrudnienia.
W Polsce brakuje pracowników
- Bezrobocie znacząco spadło i w porównaniu z rokiem 2003-2004 mamy w Polsce o 2 miliony 400 tysięcy bezrobotnych mniej" - mówiła minister rodziny.
REKLAMA
"Jest to sytuacja, na którą czekaliśmy przez wiele lat ale która rodzi nowe wyzwania. Liczba osób bezrobotnych jest już poniżej 1 miliona i pracodawcy mają problem z niedoborem pracowników" - podkreśliła.
Coraz lepszy wskaźnik zatrudnienia
Minister rodziny i pracy mówiła także, że korzystne tendencje na rynku pracy przekładają się na wyższy wskaźnik zatrudnienia - w 2016 r. wzrósł o 1,5 proc. pkt. proc., w 2017 - o 1,6 pkt. proc. "Dane z pierwszego kwartału (2018 r. - PAP) pokazują, że ten wskaźnik dalej rośnie (...) Gdyby się okazało, że ta tendencja wzrostowa jest utrzymana, to na koniec roku możemy mieć wskaźnik zatrudnienia na poziomie 71,5 proc." - powiedziała minister.
Przyszedł czas na aktywizację biernych zawodowo
- Dobra sytuacja na rynku pracy to jest sytuacja, która stwarza doskonałe warunki do tego, żeby aktywizować osoby długotrwale bezrobotne, również sięgać do niewykorzystanych do tej pory zasobów pracy, a wiec osób biernych zawodowo" - powiedziała Rafalska.
Ustawa ma uelastycznić pracę urzędów pracy
Mówiąc o głównych celach nowej ustawy, Rafalska na pierwszym miejscu wymieniła zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy. "To elastyczne podejście ma się przełożyć na większą efektywność i skuteczność działań urzędów pracy" - powiedziała.
Większa pomoc dla osób długotrwale bezrobotnych
Mówiła też o optymalizacji stosowanych form pomocy udzielanej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy oraz zwiększeniu pomocy osobom o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, osobom długotrwale bezrobotnym.
Będą pożyczki dla osób powracających z zagranicy do Polski
Zwróciła uwagę, że nowe przepisy miałyby też ułatwić polskich obywatelem powrót z zagranicy. Zgodnie z projektem będą oni mogli skorzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w urzędach pracy.
Z tego instrumentu będą mogli skorzystać bezrobotni polscy obywatele, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat na terytorium państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego: zamieszkiwali przez co najmniej 12 miesięcy; byli nieprzerwanie zatrudnieni przez co najmniej pół roku lub przez co najmniej pół roku podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu. Potwierdzeniem spełnienia warunku będzie oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Bon ofertowy dla pracodawcy
Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że proponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. profilowania pomocy, wsparcia długotrwale bezrobotnych. Mówił także, że zmiany dla pracodawców dotyczą m.in. wprowadzenia bonu ofertowego czy ułatwienia kontynuacji pracy cudzoziemców u tego samego pracodawcy.
Urząd pracy pomoże bezrobotnym, którzy skończyli 30 lat
Jak powiedział, po wprowadzeniu proponowanych przepisów urzędy pracy będą mogły udzielać szerszej pomocy bezrobotnym. "Dzisiaj w wielu przypadkach mamy do czynienie z taką sytuacją, że przychodzi bezrobotny, który skończył 30 lat i urząd pracy go informuje, że nie może skorzystać z pomocy" - wyjaśniał wiceminister.
Będzie wyższy zasiłek dla bezrobotnego z 30-letnim stażem pracy
Szwed zwrócił uwagę, że projekt zakłada też wyższy zasiłek – w wysokości 130 proc. zasiłku podstawowego – dla bezrobotnych posiadających co najmniej 30-letni okres zatrudnienia czy wykonywania innej pracy zarobkowej.
Pierwszeństwo w szkoleniach długotrwale bezrobotnych
Kolejne rozwiązanie - kontynuował minister - które proponujemy to pierwszeństwo do szkoleń dla osób długotrwale bezrobotnych, bez kwalifikacji zawodowych.
Wydłużony z 6 do 12 miesięcy okres pracy dla cudzoziemców na podstawie oświadczenia
Nowe przepisy zakładają, że wydłużony do 12 miesięcy ma być okres, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie na podstawie oświadczeń obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, czy Rosji mogą wykonywać krótkoterminową pracę w Polsce do 6 miesięcy.
OHP zamienią się w Państwowe Centrum Aktywizacji Młodzieży
W projekcie zaproponowano zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy (OHP). Instytucja ta zmieni nazwę na Państwowe Centrum Aktywizacji Młodzieży (PCAM), aby lepiej odzwierciedlała działania na rzecz tej grupy.
− Powinniśmy dokonać głębokiej reformy OHP. Koncentrujemy działania na młodzieży w wieku od 14 do 25 lat, na tej młodzieży, które ma problemy wychowawcze, nie może odnaleźć się, jeśli chodzi o naukę" - mówił wiceminister.
REKLAMA
NRG, PAP, jk
REKLAMA