Mniejsze firmy budowlane mają być lepiej chronione
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy chroniącej podwykonawców budowlanych. Nowa ustawa ma kompleksowo rozwiązać proceder nadużyć koncernów wobec małych, rodzinnych firm, które są podwykonawcami umów na budowę dróg.
2018-07-16, 18:33
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wyjaśnił, że ustawa ma 4 filary. Pierwszym jest obligatoryjny rachunek powierniczy. Zgodnie z nim, wykonawca, do momentu rozliczenia z podwykonawcami, nie otrzyma pieniędzy od głównego inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Komisja inwestycji drogowych
Kolejnym elementem ustawy jest wprowadzenie specjalnego trybu administracyjnego, w którym kluczową rolę będzie odgrywał inspektor nadzoru budowlanego. Będzie on certyfikował wykonanie umów i stwierdzał zgodność wykonanych umów z jej treścią.
Marcin Warchoł powiedział, że ważnym elementem nowej ustawy jest też powołanie komisji inwestycji drogowych. Będzie ona składała się z 11 osób i ma rozpatrywać odwołania od zaświadczenia wydanego przez inspektora budowlanego w terminie 14 dni.
REKLAMA
Zmiany w kodeksie karnym
Czwartym elementem ustawy będą zmiany w kodeksie karnym, do którego zostaną wpisane nowe typy przestępstw. Marcin Warchoł zaznaczył, że ten, kto uzależnia wypłatę wynagrodzenia lub jego części za wykonaną usługę od okoliczności nieprzewidzianych w umowie, będzie podlegał karze pozbawienia wolności do 2 lat.
Projekt ustawy niebawem trafi pod obrady rządu i niewykluczone, że przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.
Według danych Krajowego Rejestru Długów, w zeszłym roku przedsiębiorstwa budowlane były winne innym firmom ponad 2 miliardy 200 milionów złotych.
PAP, ak, NRG
REKLAMA