Personel medyczny zapowiada strajk ogólnopolski

Pracownicy zawodów niemedycznych w służbie zdrowia zapowiadają jesienią strajk ogólnopolski. Powodem jest podpisane 9 lipca porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a ministrem zdrowia i prezesem NFZ, które wywołało kontrowersje pozostałych grup zawodowych. – Wisi nad nami widmo protestu naruszającego prawa pacjentów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

2018-07-27, 12:05

Personel medyczny zapowiada strajk ogólnopolski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: www.pixabay.com

Posłuchaj

Dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych
+
Dodaj do playlisty

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyło się trójstronne spotkanie związane z podpisanym porozumieniem zawartym pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a ministrem zdrowia i prezesem NFZ. Podpisanie porozumienia z tylko jednym związkiem zawodowym wywołało kontrowersje wśród innych organizacji związkowych. Jak powiedziała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman, szpital i przychodnia to nie jest tylko lekarz i pielęgniarka i podpisanie porozumienia tylko z jedną grupą zawodową wywoła protesty pozostałych grup zawodowych.

- Mam nadzieję, że rozmowy z ministrem i dialog społeczny będą kontynuowane - mówił dr Michał Sutkowski. – Pan minister miał dobre intencje, podpisując porozumienie z jedną grupą zawodową, ale stał się zakładnikiem tego dialogu, do którego ustawiają się kolejni. Z częścią środowiska pan minister podpisał korzystne porozumienie, bo dokłada 1100 złotych do podstawy wynagrodzenia zasadniczego. Związki zawodowe mówią, że powinni protestować inni: fizjoterapeuci, ratownicy medyczni. Innej drogi nie ma, bo konflikt się szykuje i stworzy się efekt kuli śniegowej oczekiwań, a być może i roszczeń - dodał gość PR24.

Minister zdrowia zapowiedział w czwartek po rozmowie w Dialogu, że spotyka się "z bardzo wieloma związkami zawodowymi reprezentującymi różne zawody". Dodał, że ma nadzieję, iż wspólnie uda się wypracować rozwiązania dla każdej grupy zawodowej.

- Dyrektorzy szpitali powinni mieć większy wpływ na tworzenie kosztów. Rozumiem frustrację części środowiska, która mówi, że ktoś stara się dawać równo. Ale czy równo to znaczy sprawiedliwie? – pytał gość PR24. - Optymalizacja kosztów, przy jednym płatniku jakim jest NFZ, jest bardzo trudna do zdefiniowania tym bardziej, że koszty zasobów ludzkich w placówkach medycznych wynoszą od 40 do nawet 80 procent. A zatem potrzebny jest nacisk na stworzenie dyrektorom placówek możliwości dialogu na poziomie zakładowym, bo w takim dialogu jedynie można szukać konsensusu między pracodawcą a pracownikiem – mówił dr Michał Sutkowski.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/DK

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 27.07.2018

Godzina emisji: 10:41

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej