Co oznacza nadwyżka budżetowa dla przeciętnego Polaka?

Pierwszą połowę tego roku budżet zamknął wynikiem bez precedensu - miliardami złotych nadwyżki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nadwyżka budżetowa w okresie styczeń - czerwiec 2018 roku wyniosła 9 i poł  miliarda złotych. To dobry sygnał z gospodarki i dobra wiadomość dla każdego Polaka.

2018-07-31, 08:00

Co oznacza nadwyżka budżetowa dla przeciętnego Polaka?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shu

Posłuchaj

Na temat nadwyżki budżetowej w Polskim Radiu 24 z Adamem Rucińskim, szefem firmy doradczej BTFG rozmawia Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

- Dotąd nie zdarzyło się, aby budżet po pierwszym półroczu miał taką nadwyżkę. Kolejna nadwyżka w budżecie to ważny sygnał płynący z nasze gospodarki i dobra informacja dla  każdego z nas - mówi Adam Ruciński szefem firmy doradczej BTFG.

Ale - jak dodaje ekspert - musimy mieć świadomość tego, że na koniec roku będziemy mieć do czynienia z deficytem, czyli wydamy więcej środków niż pozyskamy. - Obecna nadwyżka pokazuje siłę polskiej gospodarki - powiedział. 

Co taka nadwyżka oznacza dla każdego z nas? 

- Nadwyżka oznacza, że finanse państwa są stabilne. Dla przeciętnego obywatela takim okresem rozrachunkowym jest miesiąc, ponieważ raz w miesiącu otrzymuje wynagrodzenie i musi nim gospodarować. Z punktu widzenia budżetu takim rozliczeniem jest rok - dodał. 

REKLAMA

Dla przeciętnego Kowalskiego taka nadwyżka to większe inwestycje państwa np. wydatki związane z wyprawką do szkoły. 

Dobre wyniki budżet notuje już od co najmniej półtora roku. Trzy czynniki, które w zeszłym roku odgrywały główną rolę, cały czas działają: dobra koniunktura, czyli wysoki wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia, niskie bezrobocie

NRG, Justyna Golonko, kw  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej