Orzeł czy Reszka: Poszukiwanie śladów krwi powstańczej

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Do walk z Niemcami ruszyło około 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Walki, które miały trwać kilka dni, ciągnęły się przez ponad 2 miesiące i zginęło w nich ok. 120 tysięcy cywilów i Powstańców. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Orzeł czy Reszka był Andrzej Ziółkowski z oddziału historycznego WAT, który poszukiwał śladów powstańczej krwi w murach warszawskich kamienic i budynków .

2018-07-31, 22:13

Orzeł czy Reszka: Poszukiwanie śladów krwi powstańczej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

31.07.18 Orzeł czy Reszka: Poszukiwanie śladów krwi powstańczej
+
Dodaj do playlisty

- Marmur wchodzi w reakcje chemiczne z substancjami organicznymi. Krew, wtapia się więc w marmur i zostaje na wieki. Takie ślady można napotkać w Warszawie w wielu miejscach. Jednym z pierwszych, w których spotkałem się z tym zjawiskiem, była ulica Oleandrów. Na klatkach schodowych tamtejszych przedwojennych kamienic widać całe rozlewiska powstańczej krwi, wtopionej w marmurowe podłoże - mówił Andrzej Ziółkowski.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Ze względu na olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem gorących debat. 

- Ślady krwi powstańczej zasługują na zabezpieczenie i odpowiednie uhonorowanie. To jest niestety problematyczne, ponieważ nie da się zabezpieczyć niemal każdego półpiętra w kamienicach na wielu warszawskich ulicach, ponieważ ich mieszkańcy muszą jakoś się poruszać. Niestety moja inicjatywa interesuje niewiele osób. Często administratorzy budynków są wręcz przerażeni, że trzeba będzie coś robić. 

Więcej w całości audycji oraz pod linkiem: Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

REKLAMA

Audycję Orzeł czy Reszka prowadzili Anna Lewkowicz i Józef Orzeł.

PJ

__________________

Data emisji: 31.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 20:05

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej