Rola Lecha Kaczyńskiego w przywracaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim
W 2002 roku, kiedy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy, obiecał powstańcom, że na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie wybudowane Muzeum. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi i poświęceniu ludzi zaangażowanych w realizację projektu 31 lipca 2004 - dzień przed 60. rocznicą Powstania Warszawskiego - Muzeum zostało otwarte. O okolicznościach jego powstawania mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, osoba zanagażowana w projekt od samego początku oraz pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był również Maciej Łopiński, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2005-2010.
2018-08-01, 14:20
Posłuchaj
W roku 2003 Jan Ołdakowski wspólnie z Pawłem Kowalem, Leną Dąbkowską-Cichocką i Joanną Bojarską opracowali koncepcję przyszłego Muzeum. Jeszcze w lipcu tego samego roku zapadły najważniejsze decyzje: powołano Pełnomocnika ds. Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego (którym został Ołdakowski), przeznaczono na siedzibę Muzeum zabytkowy budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej, powołano Radę Honorową i Radę Programową Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Powstawanie Muzeum to ciężka praca całego zespołu ludzi. Wtedy mało osób wierzyło, że uda nam się to zrobić. Nawet prezydent Lech Kaczyński powątpiewał, czy taka grupa dwudziesto- i trzydziestolatków da radę - podkreślił Marcin Roszkowski.
Muzeum miało być czymś więcej niż tylko zbiorem sal wypełnionych eksponatami. - Muzeum jest zbudowane w sposób "filmowy". Wchodząc do Muzeum wchodzi się w pewną narrację, gdzie nie dominują przedmioty, a cała sala nie jest poświęcona opaskom powstańczym tylko dlatego, że jest ich dużo. Muzeum prowadzi widza przez opowieść, która wciągnęła już miliony widzów. Kiedy Powstańcy i wolontariusze uwierzyli, że Lech Kaczyński z zespołem wybuduje to muzeum, to bardzo mocno zaangażowali się w wspieranie projektu - przypomniał gość Polskiego Radia 24.
Muzeum Powstania Warszawskiego nie powstałoby w takiej formie, gdyby nie osobiste zaangażowanie Lecha Kaczyńskiego w czasie, kiedy był prezydentem Warszawy.
REKLAMA
- Prezydent Kaczyński miał we krwi warszawski kod kulturowy. Chodziło o to, aby stworzyć miejsce, dar dla Powstańców od kolejnego pokolenia, żeby pamięć o Powstaniu była zachowana. Prezydent uważał, że to fundament bycia Warszawiakiem, bycia Polakiem - ocenił Marcin Roszkowski.
Gościem Polskiego Radia 24 był również Maciej Łopiński, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2005-2010. W rozmowie Karolem Darmorosem mówił on o roli Lecha Kaczyńskiego w przywracaniu pamięci związanej z Powstaniem Warszawskim.
- Lech Kaczyński pochodził z rodziny związanej z Armia Krajową. Jego mama walczyła w Szarych Szeregach, a ojciec w samym Powstaniu. Ta tradycja była dla niego bardzo silna. Kiedy został prezydentem Warszawy, uznał, że wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego w jego 70. rocznicę, jest czymś niezwykle ważnym. Był tym prezydentem, który nie tylko mówił, ale wreszcie coś zrobił. Muzeum otwarto 31 lipca. - mówił Maciej Łopiński.
W opinii gościa, już w podczas obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego w 2004 roku, na których obecni byli ważni goście z całego świata (m.in. Colin Powell, Gerhard Schroederr), pamięć o powstaniu została w pewnym sensie odzyskana 15 lat po upadku komunizmu.
REKLAMA
- Przez lata zarówno Powstańcy jak i Żołnierze Wyklęci byli spychani na margines, prawie tak, jak za czasów PRL. Lechowi Kaczyńskiemu, niezwykle zależało, aby tę pamięć kultywować. Gdy obserwuję dziś młodych ludzi, widzę wyraźną zmianę, w stosunku do tego, co było przed kadencją Lecha Kaczyńskiego, który nie zgadzał się z pedagogiką wstydu i nie chciał sprowadzać naszej historii jedynie do klęsk. Jego polityka miała wymiar międzynarodowy, była to gra o miejsce Polski w świecie - komentował Maciej Łopiński.
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/rr/pj
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 1.08.18
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA
REKLAMA