Europejski filar praw socjalnych. Jak oceniają go związkowcy?

Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach, uporządkowanych według trzech kategorii: równe szanse i dostęp do zatrudnienia, uczciwe warunki pracy, ochrona socjalna i integracja społeczna. - To świetny mechanizm do budowania wspólnych standardów - mówi w PR24 Barbara Surdykowska, z biura eksperckiego NSZZ "Solidarność". 

2018-08-02, 23:00

Europejski filar praw socjalnych.  Jak oceniają go związkowcy?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

2.08.2018 Społeczny punkt widzenia: Barbara Surdykowska o europejskim filarze praw socjalnych
+
Dodaj do playlisty

Europejski filar praw socjalnych przewiduje zarówno nowe prawa dla obywateli, jak i zmierza do ułatwienia im skuteczniejszego egzekwowania praw, które już im przysługują.

- Filar nie jest instytucją doskonałą - przyznaje Barbara Surdykowska, ale dodaje, że wprawdzie jest to  tylko deklaracja, lecz pokazuje, że szukamy w Europie wspólnego wymiaru socjalnego procesu integracji europejskiej. - To odpowiedź na problem podzielonych kompetencji w UE - uważa gość Pr24. 

Według Surdykowskiej, filar jest mechanizmem, który ma przywrócić obywatelom UE wiarę w to, że nie jest to projekt czysto gospodarczy, ale ma określone wartości mówiące o tym, jaki chcemy mieć rynek pracy i poziom bezpieczeństwa socjalnego.  

Europejski filar praw socjalnych został podpisany wspólnie przez Parlament Europejski, Radę i Komisję UE 17 listopada 2017 r. na Szczycie Społecznym na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/iz

-----------------------------

REKLAMA

Data emisji: 2.08.18

Godzina emisji: 21.34

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej