"Solidarność" a Powstanie Warszawskie

Historia "Solidarności" to nie tylko wielki związkowy ruch, ale także "rewolucja pamięci". Na początku lat 80. w przestrzeni publicznej, po latach przemilczeń, zaistniała szerzej kwestia Powstania Warszawskiego. W audycji Pamiętaj, to "Solidarność" rozmowa z drem Piotrem Łysakowskim, historykiem. 

2018-08-04, 19:01

"Solidarność" a Powstanie Warszawskie
Pomnik Powstania Warszawskiego. Foto: Bernhard Richter/shutterstock.com

Posłuchaj

04.08.18 Pamiętaj, to Solidarność: Ruch Solidarności jako rewolucja pamięci
+
Dodaj do playlisty

- Duże znaczenie dla pamięci o Powstaniu Warszawskim miał również wybór Karola Wojtyły na papieża i jego słowa: "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi". To było odwołanie do refleksji historycznej, nie tylko czystej duchowości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski. - Pierwiastek duchowy, w postaci Jana Pawła II, i pojawienie się "Solidarności" sprawiło, że pojawiła się refleksja o Powstaniu Warszawskim, pojawiły się bardziej otwarte dyskusje na temat Katynia - dodawał gość PR24. 

- Wtedy po raz pierwszy przeczytałem, że w 1944 roku, na linii Wisły, nastąpiło zawieszenie broni między Niemcami a sowietami. To był powrót do paktu Ribbentrop-Mołotow. Wtedy też widziałem pierwszy raz ludzi z Podziemia, z AK, którzy z dystynkcjami wojskowymi pojawili się na ulicach - wspominał dr Piotr Łysakowski.

Więcej w całej rozmowie. 

Gospodarzem programu był Leszek Rysak

REKLAMA

---------------------------

Data emisji: 04.08.18

Godzina emisji: 17.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej