Przybywa inwestycji transportowych za unijne pieniądze
Polska coraz lepiej wykorzystuje unijne pieniądze na inwestycje transportowe. Centrum Unijnych Projektów Transportowych przedstawiło dane dotyczące budżetu na lata 2014 - 2020.
2018-08-07, 15:35
Z zestawienia wynika, że do tej pory zakontraktowano prawie wszystkie dostępne pieniądze na dofinansowanie transportu miejskiego, czyli 94 procent zaplanowanej kwoty. Nieco mniej pieniędzy rozdysponowano na kolei i w branży lotniczej - odpowiednio 79 i 75 procent.
PKP PLK głównym beneficjentem
Jak powiedział dyrektor CUPT Przemysław Gorgol, większość to inwestycje modernizujące sieć komunikacyjną - czyli budowa i remonty dróg, modernizacja linii kolejowych, czy inwestycje w transport intermodalny.
Największym beneficjentem są PKP Polskie Linie Kolejowe, które planują w najbliższym czasie kilka dużych inwestycji, między innymi remont warszawskiego węzła kolejowego. W tej chwili prowadzone są prace między innymi na linii Warszawa - Poznań, Warszawa - Lublin i Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.
Problemy z wyłanianiem wykonawców
Z danych Centrum wynika jednak, że część beneficjentów ma problemy z realizacją inwestycji. Kłopoty z wyłonieniem wykonawców mają między innymi władze Wrocławia, Krakowa, czy Bydgoszczy. We wszystkich przypadkach chodzi o modernizacje linii tramwajowych. Efektem opóźnień może być utrata unijnego dofinansowania.
REKLAMA
W ramach obowiązującego unijnego budżetu Polska ma ponad 104 miliardy złotych wsparcia na inwestycje w infrastrukturę transportową.
PAP, ak, NRG
REKLAMA