Złoża węgla są coraz głębiej położone, rosną koszty wydobycia
- Węgiel kamienny i brunatny nie należą do najczystszych form energii. Wybór Katowic, które odchodzą od dziedzictwa węglowego jest dobrą okazją, by pokazać jak można się zmieniać i jak należy rozwiązywać problem górnictwa - mówił w PR24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl. Gościem PR24 był też Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej
2018-08-09, 14:40
Posłuchaj
W czwartek rozpoczęła się konferencja Społeczny Pre_COP24. Będzie ona omawiać 26 lat działań światowych organizacji na rzecz zmian klimatu. Poprzedza ona grudniowy szczyt klimatyczny, który odbędzie się w Katowicach.
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że rezygnacja z energii węglowej jest koniecznością. - Nie jest tajemnicą, że węgla w Polsce będzie coraz mniej. Polityka klimatyczna UE determinuje, byśmy od tego węgla odchodzili. Kolejne państwa zapowiadają, że będą zamykały elektrownie węglowe i kopalnie – mówił Piotr Stępiński.
Ekspert portalu BiznesAlert.pl mówił o poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii. - Odchodzi się od energetyki opartej na węglu. W perspektywie do lat 2020-2030 zostanie zamkniętych 2/3 elektrowni węglowych w Unii Europejskiej. Trzeba znaleźć inne źródło, którym będzie napędzana polska energetyka i gospodarka. Niestety nadal nie znamy ostatecznego kształtu Strategii Energetycznej – zwrócił uwagę gość PR24.
O tym, że wydobywając węgiel można też troszczyć się o środowisko mówił Daniel Ozon. - Jako spółka pracująca w sektorze węgla. Od wielu lat pracujemy nad obniżaniem emisji metanu. To jest jeden z głównych gazów cieplarnianych. Jest ponad 25 razy bardziej szkodliwy niż 1 tona dwutlenku węgla – mówił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ras
----------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 09.08.18
Godzina emisji: 10.05
REKLAMA