Skomplikowana sytuacja wokół SN. Zmienią się przepisy w sprawie przechodzenia w stan spoczynku?
- Politycy prawicy rzeczywiście ostro kwestionują postanowienie Sądu Najwyższego. Zwłaszcza, że jest ono rodzajem podejścia bardzo kreatywnego. Mimo tego obowiązuje - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga, szef działu prawnego "Rzeczpospolitej".
2018-08-09, 11:56
Posłuchaj
Sędziowie oczekują, że do czasu aż wypowie się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, reforma sądownictwa zostanie częściowo wstrzymana.
Tomasz Pietryga zwrócił uwagę, że istnieją pewne podobieństwa sytuacji w sądownictwie do działań poprzedniego prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sędziów dublerów". - Próba podobnego działania była w 2016 roku. Wówczas prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński próbował zamrozić działanie w TK trzech sędziów, tzw. dublerów. Jest też oczekiwanie, żeby wstrzymać się dzisiaj z reformą – mówił szef działu prawnego "Rzeczypospolitej".
Zdaniem dziennikarza należy się zastanowić jak w tej sytuacji zachowa się partia rządząca. - Nie wierzę w to, żeby politycy powiedzieli, że tego postanowienia nie ma. Wydaje mi się, że raczej zostaną podjęte innego rodzaju kroki. Być może mechanizm, który zastosował Sąd Najwyższy zostanie poddany ocenie Trybunału Konstytucyjnego. Prawdopodobna jest także zmiana przepisów o wieku emerytalnym sędziów – podkreślił Tomasz Pietryga.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ras
----------------------------------
Data emisji: 09.08.18
Godzina emisji: 11.18
REKLAMA
REKLAMA