Zachód staje w obronie więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Oleha Sencowa
Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poruszył sprawę Oleha Sencowa. W obronie ukraińskiego reżysera stanął też przedstawiciel USA.
2018-08-10, 20:47
Posłuchaj
Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji wyraził swoje obawy w związku ze stanem zdrowia Oleha Sencowa. Mówi także o potrzebie jak najszybszego znalezienia humanitarnego wyjścia z sytuacji. Złożył też rosyjskiemu przywódcy "szereg propozycji", na które Władimir Putin zobowiązał się odpowiedzieć.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że temat głodówki ukraińskiego reżysera w rosyjskim więzieniu został poruszony w rozmowie prezydentów Rosji i Francji. Nie podał jednak szczegółów.
Kurt Volker: niech Rosja uwolni Sencowa
Specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker napisał w piątek na Twitterze, że Rosja powinna uwolnić ukraińskiego filmowca oleha Sencowa, który od maja w rosyjskim więzieniu prowadzi protest głodowy, "nim będzie odpowiedzialna za kolejną śmierć".
REKLAMA
- Rosja powinna uwolnić oleha Sencowa, nim będzie odpowiedzialna za kolejną śmierć. "Przyznanie się" ewidentnie wymuszono torturami... Rosja powinna być lepsza niż to - napisał w piątek na Twitterze Volker.
Ambasada USA na Ukrainie również zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie Sencowa. - Niepokoją nas doniesienia o pogorszeniu się zdrowia ukraińskiego reżysera oleha Sencowa. Rosja może oraz powinna natychmiast uwolnić tego niewinnego człowieka - napisano na profilu ambasady USA na Twitterze.
Również w piątek do Rosji w sprawie Sencowa zwróciła się UE. Unia zaapelowała, by Moskwa zapewniła odpowiednie leczenie Sencowowi oraz by wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostali bezzwłocznie zwolnieni.
Sencow został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.
14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o ułaskawienie dla syna
msze
REKLAMA