Barbara Piwnik: Polacy nie znają sędziów Sądu Najwyższego
20 sierpnia rozpoczną się przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego. Termin na zgłoszenie kandydatur upłynął 29 lipca. Jak informował rzecznik KRS sędzia Mitera, wpłynęło 214 wniosków, z czego 11 zostało wycofanych. Gościem Polskiego Radia 24 była Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości.
2018-08-13, 15:50
Posłuchaj
W końcu czerwca opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Termin na ich zgłoszenie upłynął 29 lipca.
- Jako obywatele, powinniśmy bardzo wnikliwie poznać tych, którzy kandydują do Sądu Najwyższego. Niestety zdaje się, że przesłuchania będą zamknięte. Przez to obywatel straci możliwość dowiedzenia się tego, jaki dorobek mają poszczególni kandydaci. To jest ważne i o tym należy mówić, a nie o tym, kiedy kto się urodził, ile zaliczył szkoleń i na jaką ocenę zdał egzamin. Obywatele nie znają sędziów Sądu Najwyższego, ich dorobku i postaw, do niedawana nawet I prezes był anonimowy - komentowała Barbara Piwnik.
Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, ustawa przewiduje też procedurę dla tych sędziów, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby - Izba Dyscyplinarna SN oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Jakub Kukla.
PR24/PJ
______________________
Data emisji: 13.08.18
REKLAMA
Godzina emisji: 13:30
Polecane
REKLAMA