Muzeum Gross-Rosen będzie współprowadzone przez MKiDN i woj. dolnośląskie
Minister kultury Piotr Gliński i przedstawiciele woj. dolnośląskiego podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. współprowadzenia przez MKiDN i województwo Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Chcemy, żeby miejsca świadczące o niemieckim terrorze były godnie upamiętniane - powiedział Gliński.
2018-08-13, 16:17
List intencyjny ze strony samorządu podpisali w siedzibie MKiDN marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Tadeusz Samborski. W uroczystości uczestniczył także dyrektor muzeum Janusz Barszcz.
- Ten list intencyjny wpisuje się w naszą polityką dotyczącą dziedzictwa narodowego, politykę historyczną, która polega m.in. na odpowiedzialności, czy na powiększaniu obszaru odpowiedzialności państwa za instytucje kultury, instytucje poświęcone dziedzictwu narodowemu - podkreślił wicepremier.
Dodał, że MKiDN chce, żeby to miejsce, które obecnie funkcjonuje, jako muzeum prowadzone przez władze lokalne, władze regionalne, zostało "podniesione do rangi miejsca pamięci, które będzie współprowadzone także przez władze centralne".
- To jest miejsce kaźni, miejsce cierpień tysięcy więźniów z okresu II wojny światowej i chcemy, żeby te miejsca świadczące o niemieckim terrorze w czasach II wojny światowej były w sposób odpowiedni, godny upamiętniane, a więc chcemy wzmocnić jeszcze wysiłki władz regionalnych i dyrekcji tego muzeum poprzez wsparcie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznaczył.
REKLAMA
Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia.
W 1944 r. nastąpiła rozbudowa obozu Gross-Rosen, powstały liczne filie, których liczbę szacuje się na ok. 100. Zlokalizowane były na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.
Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu. Miała ona tragiczny przebieg, bowiem z zimna, głodu, wycieńczenia oraz w egzekucjach zginęło tysiące więźniów. W obozie macierzystym i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia około 40 tys. osób.
tjak
REKLAMA
REKLAMA