Czy Cud nad Wisłą zmienił losy świata?

98 lat temu stoczyła się decydująca Bitwa Warszawska wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" bitwa, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i w opinii ekspertów uchroniła Europę przed bolszewizmem. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście: Wojciech Wybranowski, publicysta Do Rzeczy oraz Piotr Dmitrowicz i dr Krzysztof Jabłonka, historycy.  

2018-08-15, 20:20

Czy Cud nad Wisłą zmienił losy świata?
Józef Piłsudski nad mapą w okresie bitwy warszawskiej. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

15.08.18 Debata Dnia: czy Cud nad Wisłą wpłynął na losy świata?
+
Dodaj do playlisty

Wielka Defilada Niepodległości oraz piknik wojskowy zwieńczyły w Warszawie obchody Święta Wojska Polskiego i stulecia odzyskania przez Polskę suwerenności. Wisłostradą przemaszerowały oddziały Wojska Polskiego oraz jego sojuszników, między innymi Amerykanów, Brytyjczyków, Chorwatów i Rumunów. Wręczone zostały też nominacje generalskie. 

- Święto Wojska Polskiego pokazało piękny pokaz siły polskiego oręża. Widać było wzruszenie wśród osób oglądających defiladę. Takie parady powinny budować poczucie wspólnoty i nowoczesny patriotyzm. Dobrze, że ma powstać muzeum poświęcone Bitwie Warszawskiej, bo to bardzo ważna inicjatywa. Ciekawe też, kto wygra wybory w Warszawie i jak będzie wyglądać polityka historyczna w stolicy. Niestety Muzeum Historii Polski, które utworzono w 2006 roku, do dziś boryka się z dużymi problemami lokalowymi - komentował Wojciech Wybranowski.

- Cieszę, że młodzież może zobaczyć współczesny sprzęt i żołnierzy. Widać, że wśród młodych wraca etos armii. Za moich czasów był on zachwiany, bo byliśmy armią podległą. Jeśli chodzi o wygraną wojnę polsko-bolszewicką, to jej istotą była gigantyczna mobilizacja społeczna. "Cud" polegał na zgraniu wielu elementów. Nie wygralibyśmy aż tak, gdybyśmy na początku nie przegrywali i nie byłoby pełnej mobilizacji. Można powiedzieć, że wpuściliśmy bolszewików w maliny - komentował Krzysztof Jabłonka. 

- Bez sierpnia 1920 roku, być może 11 listopada 1918 roku nic by nie znaczył. Bolszewizm był zagrożeniem nie tylko dla Polski, ale również dla Europy i świata. Większość państw Zachodnich nigdy tego nie dostrzegała. Jest takie przysłowie: syty głodnego nie zrozumie. My przez wiele lat mieliśmy oddech ze wschodu niemal na samym karku - mówił Piotr Dmitrowicz.

REKLAMA

Bitwę Warszawską nazywaną “Cudem nad Wisłą” stoczono w dniach: od 12 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski i zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Uznawana jest za jedną z najbardziej przełomowych bitew w historii świata.

Więcej w całości audycji.

Debatę Dnia prowadziła Agnieszka Kamińska.

PJ/PR

REKLAMA

____________________

Data emisji: 15.08.18

Godzina emisji: 18:06


.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej