Fundacja "Pomoc potrzebującym". Skazani pracują na rzecz osób starszych i chorych

Od 16 lat Fundacja "Pomoc potrzebującym” niesie wsparcie ludziom starszym, niepełnosprawnym i chorym, prowadząc na warszawskiej Pradze dwa domy opieki. – Staramy się, żeby nasi mieszkańcy byli pielęgnowani, zadbani i pod opieką lekarza – mówiła w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja” Barbara Marczak, współzałożycielka i członek zarządu fundacji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Jerzy Kamiński, prezes fundacji oraz Małgorzata Mroczek, koordynatorka programów pomocowych.

2018-08-18, 08:34

Fundacja "Pomoc potrzebującym". Skazani pracują na rzecz osób starszych i chorych
Fundacja "Pomoc potrzebującym" prowadzi ośrodki opieki dla ludzi chorych i starszych. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Jerzy Kamiński - prezes Fundacji ”Pomoc Potrzebującym”, Barbara Marczak - członek zarządu, Małgorzata Mroczek - koordynatorka programów Fundacji (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja)
+
Dodaj do playlisty

Główną misją Fundacji "Pomoc potrzebującym” jest poprawa warunków życia ludzi starszych, rencistów, emerytów, osób poszkodowanych przez los, a także samotnych i ich rodzin. W dwóch domach opiekuńczych prowadzona jest całodobowa opieka lekarska i rehabilitacyjna.

- W tej chwili mamy ponad 211 miejsc dla osób starszych i niepełnosprawnych, z pełnym wyposażeniem szpitalnym. Są to osoby, które u nas mieszkają lub dochodzą do fundacji i korzystają z naszych usług – mówił Jerzy Kamiński. – Jesteśmy fundacją i nie zarabiamy na swojej działalności. Staramy się tak gospodarować funduszami, żeby pokryć koszty funkcjonowania. Są osoby, które nie mają pieniędzy na opłacenie u nas pobytu i staramy się tym ludziom pomóc – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Fundacja "Pomoc potrzebującym” prowadzi również współpracę z zakładami karnymi i aresztami. Osadzeni wykonują prace na rzecz placówek opiekuńczych. – Propozycja wyszła z Aresztu Śledczego Warszawa – Grochów – mówiła Barbara Marczak. – Początkowo współpracowaliśmy z osadzonymi kobietami. Były obawy, ale obecnie przyjeżdża do nas już 19 kobiet i 7 panów. Wszyscy pracują w naszych ośrodkach i są zatrudnieni na etatach. Odbywają karę i jednocześnie zarabiają na życie – dodała.

- Osoby, które do nas przychodzą są w bardzo dużym albo średnim stopniu niepełnosprawności. Wszystko co robimy, musimy dopasować do ich możliwości. Na 100 osób, przebywających obecnie, na terapię może chodzić około 20 osób. Niektóre osoby leżą tylko w łóżku i muszą korzystać z formy aktywizacji polegającej na rozmowie – mówiła Małgorzata Mroczek.

REKLAMA

Audycję "Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja” prowadził Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/dk

------------------------

Data emisji: 18.08.18

REKLAMA

Godzina emisji: 07.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej