Debata poranka: o wyroku w sprawie telewizji ZDF. Komentarze

W czwartkowej "Debacie poranka" komentowano decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że wyrok polskiego sądu w sprawie sformułowania "polskie obozy zagłady" nie może być egzekwowany na terenie Niemiec. Goścmi audycji byli: Piotr Pałka (publicysta niezależny), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Grzegorz Łaguna (Superstacja). 

2018-08-23, 10:41

Debata poranka: o wyroku w sprawie telewizji ZDF. Komentarze
Auschwitz. Foto: flickr/adam tas

Posłuchaj

Debata Poranka: Komentatorzy o wyroku w sprawie telewizji ZDF
+
Dodaj do playlisty

Sformułowanie "polskie obozy zagłady" pojawiło się w niemieckiej telewizji ZDF. Wyrok polskiego sądu w tej sprawie nakazywał przeproszenie za użycie tego zwrotu. Jendak niemiecki trybunał uznał, że wyrok wydany w Polsce nie powinien być egzekwowany na terenie Niemiec. 

- Biorąc pod uwagę polską edukację, wszyscy żyliśmy w przekonaniu, że oczywiste jest, iż Polska jest jedną z największych ofiar drugiej wojny światowej. Obecnie my, jako jeden z nielicznych narodów, ponosimy konsekwencje wojny do dzisiaj. A z drugiej strony Instytut Yad Vashem nagrodził rekordową liczbę naszych obywateli za bohaterstwo w ratowaniu Żydów. A przecież za taką pomoc, w przeciwieństwie np. do Holandii cz Francji, na terenie okupowanej Polski groziła śmierć - skomentował Piotr Pałka. 

W audycji "Debata poranka" dyskutowano także m.in. o niedawnych badaniach, które ujawniły, że w czasie drugiej wojny światowej polska dyplomacja 
koordynowała przekazywanie gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów przed Holokaustem. Kwoty sięgające milionów ówczesnych franków szwajcarskich przekazywały przez polskie ambasady - głównie w Waszyngtonie i Bernie - organizacje żydowskie, między innymi Agudat Israel.

 Jednak zdaniem jednego z komentatorów, pozytywne relacje w tej kwestii na temat Polski nie docierają do międzynarodowej opinii publicznej. - Problem jest taki, że na świecie ta pozytywna relacja się nie przebija. Natomiast wyrok niemieckiego sądu najwyższej instancji uważam za polityczny. W Niemczech jest prowadzona określona polityka historyczna, która ma na celu pokazywać Niemcy jako ofiary, ponieważ atmosfera wobec Polski obecnie rzeczywiście nie jest najlepsza - powiedział Bogumił Łoziński. 

Z kolei Grzegorz Łaguna zaznaczył, że nie można zakłamywać historii. - Jeśli ktoś zakłamuje historię i używa określenia "polskie obozy śmierci" to powinien nawet codziennie przepraszać. Co tydzień czy co miesiąc powinny być przeprosiny na stronie portalu, gazety czy w ramówce telewizyjnej ZDF. Ale akurat w tym przypadku trybunał niemiecki argumentował, że ZDF już przepraszał za to stwierdzenie. Był też przepraszany były więzień obozu, który miał o to pretensje, a na portalu opublikowano osobny tekst w tej sprawie - zaznaczył Grzegorz Łaguna. 

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu była Eliza Olczyk  

Polskie Radio 24/bartos 

REKLAMA

-----------------------------

Data emisji: 23.08.18

Godzina emisji: 8.06






Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej