Krzysztof Szczerski: pogrzeb McCaina "przykładem jak szanować swoje państwo"
Szef gabinetu Prezydenta RP min. Krzysztof Szczerski, który reprezentował w sobotę w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudę na uroczystościach po śmierci senatora Johna McCaina powiedział, że uroczystości "były przykładem jak szanować swoje państwo".
2018-09-02, 08:08
Minister Szczerski, razem z sekretarz stanu, pełnomocniczką prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego senator Anną Marią Anders, reprezentowali władze Polski podczas ceremonii żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, które w sobotę zgromadziły w Katedrze Narodowej Kościoła Episkopalnego w amerykańskiej stolicy całą polityczną elitę Stanów Zjednoczonych, w tym trzech byłych prezydentów.
John McCain, bohater wojny wietnamskiej, długoletni przewodniczący komisji sił zbrojnych Senatu, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008 r., zmarł 25 sierpnia na swoim rancho Sedona w Arizonie, po ponad rocznej walce z nowotworem mózgu. W rozmowie z korespondentami polskich mediów Szczerski wyraził opinię, że uroczystość w Katedrze "była zarazem nauką jak szanować siebie w ramach swojego państwa".
- Podczas uroczystości występowali zarówno przedstawiciele opozycji jak i rządzący obecnie w Ameryce. Widać było także, że John McCain uosabiał sobą wzajemny szacunek ludzi, którzy mieli odmienne poglądy - powiedział Szczerski.
"Wielka strata dla świata"
Prezydencki minister zwrócił uwagę, że podczas ceremonii mowy żałobne wygłosili dwaj były prezydenci Stanów Zjednoczonych; republikanin George W. Bush i demokrata Barack Obama, którzy "w przeszłości startowali w wyborach przeciw Johnowi McCainowi i wzajemnie się szanowali". - Ta wzajemna rywalizacja wszystkich ich w jakiś sposób ulepszyła. Myślę, że jest to uniwersalne, także dla Polski; rywalizacja może poprawiać politykę - dodał Szczerski.
REKLAMA
Podobnego zdania była senator Anna Maria Anders, której zdaniem śmierć Johna McCaina była "wielką stratą dla świata".
- John McCain potrafił się ze wszystkimi przyjaźnić. Widzieliśmy podczas dzisiejszej uroczystości, że byli ludzie ze wszystkich sfer - powiedziała senator Anders. Określiła McCaina jako "do pewnego stopnia apolitycznego" ponieważ był zdolny do współpracy z osobami o odmiennych poglądach politycznych. - Przeczytałam wczoraj, że McCain uważał, że Amerykanów więcej łączy niż dzieli. Jako córka gen. Andersa przypomina mi to jego słynny cytat, jak napisał w jeszcze w Rosji "odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy - powiedziała senator Anders dodając, że "w Polsce potrzebujemy osoby, która do pewnego stopnia jest ponadpartyjna".
Kondolencje od Andrzeja Dudy
Zarówno sen. Anders jak i minister Szczerski, który przywiózł do Waszyngtonu list z osobistymi kondolencjami od prezydenta Andrzeja Duda dla wdowy i rodziny zmarłego senatora, podkreślili znaczenie Johna McCaina dla Polski i jej regionu. Szczerski przypomniał, że prezydent Andrzej Duda miał okazję spotkać osobiście senatora Johna McCaina i rozmawiać z nim podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
"Prezydent do dzisiaj wspomina tę rozmowę, bo była to rozmowa z człowiekiem o głębokim zrozumieniu geopolityki, zwłaszcza naszego regionu i postawy rosyjskiej, którą on piętnował, postawy agresywnego gracza, który dławi wolność i bezpieczeństwo naszego regionu, a pamiętajmy, że dla senatora McCaina wolność była sprawą najważniejszą" - powiedział szef gabinetu Prezydenta RP.
REKLAMA
Senator McCain jeden z czołowych zwolenników przyjęcia Polski do NATO w amerykańskim Kongresie, zostanie pochowany w niedzielę podczas podczas prywatnej ceremonii, z udziałem jedynie najbliższej rodziny i przyjaciół, na cmentarzu Akademii Marynarki Wojennej - swojej Alma Mater - w Annapolis, stolicy stanu Maryland.
dcz
REKLAMA