Jak ograniczyć zanieczyszczenia z transportu drogowego?
Transport samochodowy w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Decydują o tym głównie: duża liczba samochodów osobowych, ich zaawansowany wiek i zły stan techniczny. Ten stan rzeczy może ulec poprawie dzięki powstaniu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. I o tym w radiowej Jedynce z prof. Zbigniewem Karaczunem z SGGW rozmawiał Dariusz Kwiatkowski.
2018-08-25, 09:22
Posłuchaj
O utworzeniu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu jest mowa w ostatniej nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zdaniem profesora Zbigniewa Karaczuna z SGGW, nowe uregulowania mogą przynieść wiele dobrego.
W ustawie przewidziano wprowadzenie opłaty emisyjnej w wysokości 80 złotych od każdego tysiąca litrów sprzedanego paliwa. - Ta opłata wygeneruje pewne środki na rozwój elektromobilności ale też powinna być powiązana z całym pakietem działań które podjąłby rząd po to aby ograniczyć np. wjazd do polski starych samochodów. Z związku z tym ta oplata powinna być jednym z działań na rzecz ochrony powietrza - podkreślił prof. Karaczun.
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu drogowego to pilna sprawa. Świadczy o tym fakt, że według szacunkowych ocen niektórych ekspertów w Warszawie emisja pochodząca z silników samochodowych jest źródłem od 60 do 80% zanieczyszczeń w skali roku.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA