Historyczny pałac w Nieborowie, czyli jedna z najlepiej zachowanych posiadłości arystokratycznych w centralnej Polsce
Pałac w Nieborowie to jeden z niewielu barokowych zabytków, który wraz przepięknym ogrodem zachował się w dobrej kondycji do dziś. Na antenie Polskiego Radia 24 opowiadała o nim Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, konserwator dzieł sztuki i zastępca kuratora Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
2018-08-27, 22:45
Posłuchaj
Pałac w Nieborowie należy do najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Po drugiej wojnie światowej pałac został uznany za własność państwa polskiego i włączony do oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. Barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren w końcu XVII wieku zachował się w prawie oryginalnej formie.
- Historia była dla pałacu, jak i naszego kraju bardzo bezwzględna i trudno tu mówić o jakimkolwiek wyzwoleniu. Po wkroczeniu armii radzieckiej pałac po prostu zmienił swoich właścicieli - mówiła Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka. Dodała również, że rodzina Radziwiłłów miała "szczęście w tym całym nieszczęściu", ponieważ ich ponad trzyletnia ucieczka przed sowietami zakończyła się sukcesem. Jednak książę Janusz Radziwiłł już nigdy nie odwiedził swojego domu rodzinnego.
Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka przypomniała również postać Michała Piotra Radziwiłła i jego zamiłowanie do sztuki, które zaowocowało sukcesami finansowymi. - W Nieborowie jest manufaktura założona w 1881 roku. Rodzina Radziwiłłów fascynowała się ożywającą ideą rzemiosła i to okazało się aktualne po dziś dzień. Jakiekolwiek rzemiosło, które jest znakomicie wykonane i wybija się artystycznie, jest nam potrzebne jako przedmiot codziennego obcowania ze sztuką - mówiła gość rozmowy.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/jp
-----------------------------
Data emisji: 27.08.18
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
REKLAMA