Górnicze związki: program Czyste Powietrze uderza ekonomicznie w górnictwo

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność sprzeciwiają się zmianom w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych.

2018-08-28, 10:34

Górnicze związki: program Czyste Powietrze uderza ekonomicznie w górnictwo
Zdaniem górniczej Solidarności - nowe parametry jakościowe dla węgla kamiennego uderzają w polskich producentów, otwierając rynek na węgiel z importu.Foto: Pixabay

W ocenie szefów górniczych struktur Solidarności wprowadzenie takich wymagań jakościowych, jakie zawarł w swojej propozycji pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny byłoby działaniem „zagrażającym gospodarczym interesom Polski i polskiego górnictwa”.

List do premiera

Jak podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej „S”, w poniedziałek przewodniczący KSGiE NSZZ „S” Jarosław Grzesik i szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego wystąpienie w tej sprawie, domagając się wycofania rozwiązań zaproponowanych przez ministra Woźnego i wprowadzenia rozporządzenia wykonawczego do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych w wersji zaproponowanej przez resort energii.

W ocenie liderów górniczej Solidarności parametry jakościowe dla węgla kamiennego zawarte w propozycjach sformułowanych przez pełnomocnika "uderzają w polskich producentów, otwierając tym samym szeroko rynek na węgiel z importu, czyli w praktyce pochodzący głównie z Rosji".

Związkowcy zwracają uwagę, że wskazany w projekcie ministra Woźnego węgiel premium, jako proponowany do stosowania w kotłach w Polsce, praktycznie nie jest w Polsce produkowany. Taką możliwość ma tylko jedna polska kopalnia.

"Ponadto, według szacunków naszych ekspertów, przedstawione wymagania co do parametrów jakościowych węgla w praktyce zamykają rynek komunalno-bytowy dla paliwa produkowanego przez zakłady górnicze spółki Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka, a także drastycznie (o ok. 25-30 proc.) ograniczą przychody Polskiej Grupy Górniczej. To może doprowadzić do konieczności cięcia zatrudnienia w spółkach węglowych i utraty kilkunastu tysięcy miejsc pracy w górnictwie" – napisali przedstawiciele związku do premiera.

Czyste Powietrze kontra polski węgiel

To nie pierwsza krytyczna opinia związków zawodowych na temat rozwiązań proponowanych przez ministra Piotra Woźnego. W ubiegłym tygodniu szefowie Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność ocenili w innym liście do premiera, że realizacja rządowego programu Czyste Powietrze uderza w ekonomiczne podstawy polskiego górnictwa, eliminując węgiel z krajowej gospodarki.

PAP, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej