O dziedzictwie "Solidarności". Komentarze

W rocznicę Porozumień Sierpniowych w Polskim Radiu 24 o przeobrażeniach polityczno-społecznych w naszym kraju rozmawiali Piotr Semka (Do Rzeczy) i Andrzej Potocki (Sieci).

2018-08-31, 19:23

O dziedzictwie "Solidarności". Komentarze
Największym zwycięstwem strajków Sierpnia 1980 r. było utworzenie NSZZ „Solidarność” . Foto: Stepniak/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

31.08.2018 Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych
+
Dodaj do playlisty

- W latach 90. doszło do czegoś takiego, że tradycja "Solidarności" bardzo szybko spotkała się z dużą obojętnością ówczesnych elit. Na przykład prezydent Lech Wałęsa miał 5 lat prezydentury i w jej trakcie nie zrobił niczego, żeby ustawowo pomóc ludziom, którzy stracili zdrowie w wyniku swojej działalności w "Solidarności" – powiedział Piotr Semka.

Z kolei Andrzej Potocki podkreślił, że w latach 80. demokratyczna opozycja liczyła na wygraną. - W tamtych czasach liczyliśmy na zwycięstwo, na klęskę komunizmu, na budowę wolnej Polski. Tylko nielicznym przychodziło do głowy to, że mogło dojść do jakiegoś aliansu pomiędzy "Solidarnością" a ludźmi Jaruzelskiego. Ceną tego porozumienia było inne podejście do polityki historycznej, zakłamywanie historii, żeby ten alians utrzymać w dobrej "formie"  przed społeczeństwem – skomentował gość Polskiego Radia 24.

Więcej tematów w całej rozmowie. 

Audycję prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/bartos

REKLAMA

-------------------------

Data emisji: 31.08.18

Godzina emisji: 18.06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej