"Rządy Pieniądza". Czy bezpieczeństwo energetyczne ma cenę?
Gośćmi Anny Grabowskiej w programie "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radiu 24 byli - ekonomista Marek Zuber, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Stańczuk z Konfederacji Lewiatan.
2018-09-19, 11:24
Posłuchaj
Dyskusję rozpoczęła ocena gospodarczych aspektów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem.
Szansa przed Polską
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego - spektrum potencjalnych inwestycji amerykańskich w Polsce jest bardzo duże. Zdaniem gościa - przed Polską otwiera się szansa, bo wielu amerykańskich producentów w związku ze starciem handlowym USA-Chiny, aby nie narazić się na amerykańskie cła retorsyjne rozważa przeniesienie swej produkcji do Europy.
Jak zauważył Marek Zuber - Polska ma do wydania w ciągu najbliższych lat około 85 mld złotych, odliczając zakup systemu Patriot, na różnego rodzaju systemy uzbrojenia, w tym amerykańskie.
Amerykański gaz nie będzie tani
Jego zdaniem stanowi to większą szanse dla polskiego przemysłu niż sprawa współpracy energetycznej, bo łączne koszty zakupu amerykańskiego gazu skroplonego przez Polskę nie będą niski i porównywalne z tym, co płacimy dziś np. Gazpromowi. W tym wypadku - według ekonomisty - bardziej chodzi o dywersyfikację dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.
REKLAMA
Maciej Stańczuk ocenił, że - amerykański gaz nie jest dla nas tak atrakcyjny cenowo, jakby się mogło wydawać, ale podkreślił, iż "bezpieczeństwo energetyczne kosztuje", Z naszego punktu widzenia chodzi o to, by nie kosztowało zbyt dużo.
Biznesowe podejście
Zdaniem Stańczuka Trump podczas konferencji zaprezentował, jeśli chodzi o sprzedaż gazu skroplonego Polsce, biznesowe podejście do sprawy, a Polska musi ze swej strony pokazać amerykańskiemu przywódcy, że mamy również inne, alternatywne źródła zakupu energii, której koszt jest z punktu widzenia konkurencyjności naszej gospodarki bardzo ważny.
W "Rządach Pieniądza" rozmawiano także o rozpoczętych w zeszłym tygodniu przesłuchaniach świadków przed komisją sejmową zajmującą się wyłudzeniami VAT-u, sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym w kontekście przestawiania go na elektromobilność oraz o danych GUS, z których wynika, że w lipcu tego roku w porównaniu z czerwcem o 23 złote spadło średnie wynagrodzenie w gospodarce.
Anna Grabowska, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA