Publicyści o konwencji wyborczej PiS w Gdańsku i Sądzie Najwyższym
- Jarosław Kaczyński proponuje spójną wizję całości – mówił w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Antoni Trzmiel (TVP). W dyskusji uczestniczył również Grzegorz Łaguna (Superstacja).
2018-09-21, 19:28
Posłuchaj
Jarosław Kaczyński mówił, że narodzona w Gdańsku "Solidarność" była propozycją zbudowania nowego ładu społecznego. W stolicy województwa pomorskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości wziął udział w regionalnej konwencji wyborczej ugrupowania. - Widzimy wyraźnie, że Jarosław Kaczyński proponuje spójną wizję całości – komentował Antoni Trzmiel. - O wyborach w 1989 roku mówi się często, że to były pierwsze wolne wybory. Jakie one były wolne skoro 2/3 z nich wygrywała PZPR. Jak się okazało, że "pzpr-owcy" nie wygrywają to zmieniono reguły gry. Pierwsze wolne wybory to były wybory samorządowe w 1990 roku. Poszły w inną stronę i pokazały polski sukces odrodzenia się z bardzo słabego poziomu, jaki odziedziczyliśmy po Jaruzelskim, a poprawiliśmy Balcerowiczem i co spowodowało olbrzymią pauperyzację, zubożenie polskiego społeczeństwa, w tym inteligencji, która nie poszła do urzędów, nie była ministrami tylko pracowała na uczelniach. Wtedy panowało fałszywe przekonanie, że pierwszy milion trzeba ukraść. Zdanie Jarosława Kaczyńskiego, że w latach 90-tych nie było żadnego liberalizmu jest absolutnie prawdą. Była wolna amerykanka dla tych, którzy mieli siłę pieniądza, układów, a większość z nas poświęcała się temu, żeby próbować przeżyć. Nawiązanie do "Solidarności" jest znamienne. Nie doceniamy, że "Solidarność" była wielką rewolucją pokojową i że nadal możemy z niej czerpać – dodał publicysta TVP.
Grzegorz Łaguna stwierdził, że wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Gdańsku to sposób prowadzenia kampanii wyborczej. - Prezes Jarosław Kaczyński wprowadził kampanię wyborczą na inne tory. Sposób na kampanię w Prawie i Sprawiedliwości to pokazanie, że prezydenci miast, wszyscy politycy na niższych szczeblach będą koordynowani centralnie. To jest kuszenie wyborcy, że dostanie więcej jeśli zagłosuje na kandydata partii rządzącej. Wówczas centrala będzie przekazywać tym „dołom” odpowiednie pieniądze, a samorząd będzie kwitł. Jarosław Kaczyński nie bez powodu pojawia się teraz w kampanii wyborczej – dodał publicysta Superstacji.
Goście debaty odnieśli się też do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z byłą I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf.
- W polskiej konstytucji jest zapisane, że moment przejścia w stan spoczynku, czyli odejścia na emeryturę reguluje ustawa – mówił Antoni Trzmiel. - Jest to jasna delegacja do tego, kiedy sędziowie mają pełnić swoje funkcje. Istotna jest próba wyjścia. Doceniam premiera, że zdecydował się przyjechać do Sądu Najwyższego i spotkać się z Małgorzatą Gersdorf. Wolą drugiej siły sprawczości politycznej w państwie, po Jarosławie Kaczyńskim, jest wyciągnięcie ręki ze wskazaniem, że chodzi o Polskę, byśmy nie byli szarpani na arenie międzynarodowej. Widzimy wyraźnie, że wyrósł ktoś, kto jest numerem dwa i kto ma dużą inicjatywę w sprawach międzynarodowych, jak zawarcie trudnego rozejmu z Izraelem oraz krajowych. To trzeba oddać Mateuszowi Morawieckiemu – dodał publicysta TVP.
REKLAMA
Grzegorz Łaguna wyraził inną argumentację przedstawionych premierowi Mateuszowi Morawieckiemu tzw. „warunków brzegowych”. - To jest nawiązanie do przepisów w konstytucji, które mówią o tym, że Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie strzec niezależności sądownictwa i oddzielności władzy sądowniczej od innych władz – mówił publicysta Superstacji. - To jest nawiązanie do tego, w jaki sposób KRS jest dzisiaj wybierana, czyli przez polityków. To jest zmiana zaproponowana przez partię rządzącą, która już weszła w życie. Nie było do tej pory tak, żeby większość członków KRS wybierał parlament. Można było wcześniej uznawać, że Krajowa Rada Sądownictwa w dużej części jest niezależna i stara się sterować władzą sądowniczą w sposób niezależny. O to najprawdopodobniej chodziło Małgorzacie Gersdorf – tłumaczył gość Polskiego radia 24.
Więcej w nagraniu audycji.
"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.
Data emisji: 21.09
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
PR24/IAR/dk
REKLAMA