Wojciech Jakóbik: każdy rząd ustępuje związkom zawodowym, dlatego trudno o restrukturyzację
- Reforma górnictwa postępuje powoli, bo właściwie każdy rząd ustępuje związkom zawodowym, które oczekują utrzymania przynajmniej części przywilejów górników otrzymanych za czasów komuny – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.
2018-10-02, 12:26
Posłuchaj
Rząd podczas wtorkowego posiedzenia miał się zająć m.in. projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Planowane zmiany w prawie mają umożliwić wydłużenie do 2023 r. finansowania z budżetu restrukturyzacji górnictwa.
O modernizacji tej dziedziny gospodarki rozmawiano w audycji Polskiego Radia 24. - Reforma górnictwa postępuje powoli ze względu na to, że właściwie każdy rząd ustępuje związkom zawodowym. A związki oczekują utrzymania przynajmniej części przywilejów, które górnicy otrzymywali w czasach komunistycznych – skomentował Wojciech Jakóbik.
Jego zdaniem wspomniane przywileje dziś "nie przystają do warunków rynkowych". – A to jest coraz ważniejsze dla węgla, który – poza tym, że jest go coraz więcej na rynku, przez co jest tańszy – jest sekowany polityką klimatyczną. Dzieje się to nie tylko w Europie, ale nawet w Chinach, które były czarną owcą polityki klimatycznej na świecie – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jego zdaniem obecnie najważniejsze jest podniesienie jakości węgla. – Wszyscy chcą zwiększać wydobycie i zatrudnienie, a nie za bardzo wiadomo jak zwiększyć konkurencyjność – żeby nasz węgiel nie leżał na hałdach, ale wygrywał z rosyjskim. A tego ostatniego na rynku polskim jest coraz więcej. Bo Rosjanie nie mają polityki klimatycznej i produkują bardzo tanio. W Polsce potrzebne są raczej inwestycje w rentowność, ale one niestety skończą się spadkiem zatrudnienia – skomentował Wojciech Jakóbik.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiał Michał Walczyk.
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
REKLAMA
Data emisji: 02.10.2018
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA