Jedzenie mięsa tuczy, a od owoców się nie tyje? Obalamy 5 największych mitów żywieniowych
Ze wszystkich stron atakowani jesteśmy informacjami, które mają nam pomóc w uzyskaniu idealnej sylwetki. Ile jest w nich prawdy?
2018-10-05, 12:00
Poprosiliśmy o pomoc dietetyk Patrycję Łusiak, która specjalizuje się w walce z otyłością, alergiami pokarmowymi i chorobą Hashimoto. Wspólnie ustalimy, jakie mity żywieniowe wpędzają nas w pułapkę "zdrowego odżywiania”.
Od owoców się nie tyje - tak i nie
Dzięki popularności diet opartych na owocach i dietach sokowych mogłoby się wydawać, że pomagają w zrzuceniu wagi. Opinia na temat konieczności spożywania dużej ilości owoców wzięła się także ze zbyt dosłownego brania do siebie apeli lekarzy, którzy nawoływali, aby nie brakło ich w codziennej diecie. Czy to oznacza, że możemy jeść owoce bezkarnie?
- Owoce zawierają spore ilości cukrów, które teoretycznie mogą powodować wzrost wagi. Z drugiej strony, zawierają także błonnik pokarmowy, który nie doprowadza do drastycznych skoków glukozy we krwi. Należy pamiętać o tym, że soki, nawet świeżo wyciskane, które pozornie wydają się zdrowe, mogą powodować przybieranie na wadze. Zwłaszcza, jeśli konsumujemy je w zbyt dużych ilościach. Zjedzenie kilku owoców w ciągu dnia nie zaszkodzi, o ile nie mamy problemów z gospodarką cukrową - przyznaje w rozmowie z reporterką PolskiegoRadia24.pl Patrycja Łusiak.
![Dietetyk podkreśla, że owoce są bardzo zdrowe, o ile pamiętamy o umiarze.](http://static.prsa.pl/images/36873346-72d6-48c2-b72b-54594dff8f35.jpg)
Tłuszcz zwierzęcy tuczy - mit
Od dziecka wmawiano nam, że mięso i tłuszcz są odpowiedzialne za nadmierne przybieranie na wadze. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, często decydujemy się na ograniczenie mięsa. Co się stanie, jeśli wyeliminuje z diety cały tłuszcz?
- Jesteśmy zwierzętami, więc mamy powinowactwo do tłuszczu zwierzęcego. Nie możemy go unikać, bo jest niezbędny do produkcji hormonów płciowych. Szczególnie niebezpieczne jest nieprawidłowo przeprowadzone odchudzanie u dojrzewających dziewczynek, gdyż może to odbić się na zdrowiu w późniejszych latach - tłumaczy dietetyk.
Pij mleko, będziesz wielki - mit
Przed laty, o zaletach codziennego picia mleka zapewniały nas w reklamach gwiazdy z pierwszych stron gazet, a nawet część lekarzy. Czy faktycznie mleko jest zdrowe?
- Mleko jest bardzo ciężko przyswajane przez organizm. Badania wskazują, że 80% ludzkości go nie trawi. Jesteśmy jednym gatunkiem, który pije mleko innego gatunku. Już sam ten fakt świadczy o tym, że nie powinno mieć to miejsca. Wyjątkiem mogą być fermentowane produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka), ponieważ są one źródłem bakterii probiotycznych, których, w dzisiejszych czasach mamy deficyt - ocenia Łusiak.
Trzeba jeść co 3 godziny - tak i nie
"Małe, a częste posiłki" to doskonale znany slogan, powtarzany przez wielu dietetyków, mający pomóc w uzyskaniu idealnej sylwetki. Czy większa liczba posiłków przyspiesza odchudzanie?
- U jednych sprawdza się regularne jedzenie, na przykład w przypadku osób, które tyją pomimo, iż jedzą bardzo mało. Z kolei u osób z zaburzoną gospodarką cukrową sprawdza się jedzenie 4 posiłków co 4-5 godzin - wyjaśnia dietetyk.
Dieta wegetariańska jest niezdrowa - tak i nie
Dieta wegetariańska budzi wiele kontrowersji. Czy jest zdrowa?
REKLAMA
- Dieta wegetariańska jest dietą deficytową. Istnieje coś takiego jak aminokwas ograniczający, który sprawia, że nie potrafimy w pełni korzystać z białka roślinnego. Co więcej, dieta roślinna jest bardzo prozapalna i powinna być przeprowadzona przez doświadczonego dietetyka. Wtedy nie widzę żadnych przeszkód - ocenia Łusiak.
![Dieta wegetariańska powinna być kontrolowana przez specjalistę.](http://static.prsa.pl/images/10c0ba70-d6ac-44c4-a0ad-0c015c83e81d.jpg)
***
Barbara Sara Szczypiór
REKLAMA